Odpowiedzi

2009-11-09T20:39:56+01:00
Bohaterowie nie są w stanie dokonać wyboru między dwoma racjami, a wszystkie ich działania prowadzą do nieuchronnej katastrofy, inaczej sytuacje bez wyjścia.

np. Edyp prosi o pomoc w rozwiązaniu zagadki Lajosa. Wróżbita nie chce wyjawić prawdy, którą zna i która jest zbyt niebezpieczna.
TRAGIZM EDYPA: Musi ścigać mordercę, na którego sam wcześniej rzucił klątwę, a z drugiej strony istnieje podejrzenie, że to on sam jest zabójcą króla - to tylko jeden aspekt tragizmu bohatera.
5 2 5
2009-11-09T20:40:09+01:00
Tragizm bohaterów polega na ich bezsilności i braku wpływu na przepowiednie wyroczni delifckiej. Wyrocznia delficka ma znaczącą rolę w życiu każdego bohatera, ponieważ wszystkie przepowiedziane losy bohaterów bez wyjątku muszą się spełnić. Edyp zostaje uwikłany w przeznaczenie zabicia swego ojca i kazirodczy związek z własną matką. Jokasta od początku przeczuwa, że mordercą Lajosa może być Edyp, ale nie dopuszcza do siebie takiej myśli i odciąga od badania prawdy swego męża ( i syna jednocześnie). Edyp po wieściach Terezjasza i posłańca z Koryntu dowiaduje się strasznej prawdy, która go dotknęła! Edyp mimo swej okropnej doli nadal utrzymuje w idei swoją honorowość i postanawia opuścić Teby. Po samobójstwie Jokasty Edyp w ciernieniu postanawia również przekłuć sobie oczy, ponieważ ból który ogarnia jego serce nie pozwala mu na normalną egzystencję... Jest zrozpaczony. Tragiczną sytuacją jest głównie to, że Edyp nieświadomie stawia wyrok przed zabójcą Lajosa, nie wiedząc, że sam nim jest...
Wielkim cierpieniem zostają również obdarzone dzieci Edypa, które osierocone zostają pod opieką Kreona, który obejmuje również władzę w Tebach po opuszczeniu ich przez Edypa.
6 4 6
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-09T21:05:12+01:00
Tragizm Edypa polegał na tym , że zabił swojego ojca i ożenił się z matką. Uciekał przed własnym (fatum) przeznaczeniem które było nieuniknione. Przeciwstawienie się bogu.
Jedną z przyczyn katastrofy Edypa jest uparte dążenie do odkrycia prawdy i rozpoznania jej. Pycha nie pozwoliła mu na unicestwienie klątwy Labdakidów. Nie mógł pogodzić się ze swoją winą. Był bez przekonania ,że losu nie można oszukać i trzeba godnie go przyjąć, potępienie ludzkiej duszy , która nie wierzy w ludzkie wyroki, uświadomienie , że dopóki żyje , i on, i inni muszą powstrzymać się przed ocenianiem jego życia.

Tragizm bohaterów polega na tym , że niewolno zawierzać zmysłom . Człowiek jest marionetką w rękach boga. Nie ma wpływu na swój los. Pokazuje małość słabość. Przed złym losem nie chroni ani bogactwo ani władza, uczciwość.
Jednego dnia można być : sprawiedliwym , troskliwym, czczonym władcą i tego samego dnia można stać się kimś innym .
W przypadku Edypa : ślepcem, wygnańcem, kazirodcą, nieszczęśliwym ojcem i ojcobójcą.
7 3 7