Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-09T21:25:37+01:00
Anglia jest krainą historyczną, którą obejmuje Wielka Brytania. Potocznie właściwie prawie zawsze Anglia i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej są używane jako synonimy. Anglia, której stolicą jest Londyn, graniczy od północy ze Szkocją, na zachodzie - z Walią; jej terytorium to południowo-wschodnia część wyspy. Europa kontynentalna jest od Anglii dzieli Kanał La Manche i Morze Północne.
Anglia nie ma własnego parlamentu. Jurysdykcję nad tym krajem posiada parlament brytyjski. Anglia podzielona jest na 9 regionów: London, South East, South West, West Midlands, North West, North East, Yorkshire i Humber, East Midlands i East of England, których władze nie są wybierane w wyborach bezpośrednich (wyjątek stanowi Londyn, którego burmistrz - Mayor jest wybieralny).
Wielka Brytania była supermocarstwem XIX wieku oraz liderem, który rozwijał demokrację parlamentarną. Imperium Brytyjskie swoim zasięgiem obejmowało w tym czasie około 25% całej powierzchni Ziemi. Sytuacja zmieniła się po obydwu wojnach światowych. Kraj już nie tak rozległy, ale jest nadal najlepiej prosperującym krajem europejskim. Anglia była założycielem NATO. Jest bogata w cenne zasoby naturalne.


2 5 2
2009-11-09T21:25:39+01:00
Wielka Brytania – kraj fascynujacy – niegdys najwieksze imperium na swiecie. Anglia kilkaset lat temu miala ponad 25 % globu pod swoja kontrola. To wlasnie tu znajduja sie najbogatsze zabytki, trofea zwiezione z calego podleglego Brytyjczykom wowczas swiata.
Oprócz architektury, sztuki i innych kulturalnych bogactw, Wielka Brytania emanuje pieknem krajobrazu – Szkocja – legendarne waleczne góry, Walia – skaliste wybrzeza, malowniczo polozone wioski, Anglia – wszechobecny zielony dywan niczym specjalnie rozlozony czekajac na turystów.
Zapraszam do ogladniecia serwisu, na którym znajdziecie wiele interesujacych informacji o kraju, zabytkach, a takze zdjecia jako potwierdzenie mych slów.
2009-11-09T23:00:19+01:00
ANGLIA:

w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Ponadto oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. Stolicą Anglii jest miasto Londyn. Patronem Anglii jest święty Jerzy.
Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddzielona jest Kanałem La Manche (English Channel) i Morzem Północnym.
Anglia, w odróżnieniu od innych krajów Wielkiej Brytanii, nie posiada własnego parlamentu i pozostaje pod jurysdykcją parlamentu brytyjskiego. W ten sposób deputowani pochodzący spoza Anglii mogą mieć wpływ na wewnętrzne sprawy tego kraju. Anglia dzieli się na 9 jednostek administracyjnych (regionów). Poza Londynem, który posiada wybieralnego burmistrza (Mayor) i zgromadzenie (London Assembly), regiony nie posiadają władz wybieranych w wyborach bezpośrednich.
System prawny Anglii dzieli się na prawo ustawowe (statutory law) i prawo precedensowe (case albo common law). Pierwsze oskłada sie z szeregu róznych aktów prawa stanowionego, wszczegulności ustaw (statutes). Jendak co istotne w Anglii nie ma konstutucji w sensie formalnym, tj. nie istnije szczególny akt prawny o randze ponadustowej, co jest typowe dla krajów Europy kontynentalnej i USA. Z kolei angielskie prawo common law jest tworzone na podstawie rozstrzygnięć uprzednio przyjetych we wcześniej wydanych wyrokach sądowych, które noszą miano precedensów.
# anglikanizm - 31,5 mln
# katolicyzm - 5 mln
# islam - 2,4 mln
# metodyzm - 1,4 mln
# judaizm - 322 tys.
# prawosławie - 258 tys.
# sikhizm - 353 tys.
# hinduizm - 559 tys.
# baptyzm - 171 tys.
# Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich - 100-200 tys
najwięsze miasto:
Londyn 7 172 000 mieszkańców