Odpowiedzi

2009-05-04T12:46:01+02:00
Z pięciu bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej ,,Ten Obcy’’: Zenka, Uli, Pestki, Mariana i Julka na przyjaciela wybrałabym Ulę.
Dla mnie przyjaciel powinien być kimś, z kim mogę rozmawiać o wszystkich, nawet najskrytszych sprawach i marzeniach. Przyjaciel, to ktoś więcej niż kolega. Przyjacielowi w każdej sytuacji można zaufać i wierzyć, że nie rozpowie tego, z czego mu się zwierzyliśmy. Przyjaźń polega na wzajemnej pomocy i wspólnym rozwiązywaniu problemów. Ze wszystkich bohaterów tylko Ula najbardziej przejęła się losem samotnego i opuszczonego przez rodziców Zenka. Pewnie dlatego tak łatwo zrozumiała nieszczęście chłopca ponieważ oboje byli samotni i pochodzili z rozbitych rodzin. Dziewczynka umiała słuchać i tym wzbudziła zaufanie oraz przyjaźń Obcego. Kiedy Zenek został oskarżony o kradzież pieniędzy na targu, to tylko Ula postanowiła mu pomóc. Poświęciła swój wolny czas i pracowała przy zbiorze porzeczek, aby oddać ukradzione przez chłopca pieniędze. Dziewczynka rozumiała, że Zenek nie był złodziejem, a kradł ponieważ był głodny. Kiedy dzieci nie potrafiły poradzić sobie z trudnościami i musiały zwrócić się o pomoc do kogoś dorosłego, wtedy Ula poprosiła ojca mimo,że kiedyś postanowiła nigdy z nim nie rozmawiać. Dzięki pomocy ojca Ula doprowadziła do zakończenia samotnej i bardzo ciężkiej wędrówki chłopca.
Wszyscy bohaterowie książki ,,Ten Obcy” byli kolegami Zenka, pomagali mu, ale tylko Ula zasłużyła na miano przyjaciela. Ona okazała najwięcej serca, zrozumienia i dla tej przyjaźni bardzo dużo zrobiła.
Mam wielu kolegów i koleżanki, ale o nikim nie mogę jeszcze powiedzieć, że jest moim prawdziwym przyjacielem. Chciałabym spotkać osobę podobną do Uli .