Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-09T22:35:06+01:00
Wymiana Gazowa to proces występujący u wszystkich komórek zachodzący w trakcie oddychania tlenowego, polegający na pobraniu z otoczenia tlenu i wydaleniu dwutlenku węgla.
5 2 5
2009-11-09T22:36:39+01:00
-proces występujący u wszystkich komórek zachodzący w trakcie oddychania tlenowego, polegający na pobraniu z otoczenia tlenu i wydaleniu dwutlenku węgla
-u roślin istota oddychania komórkowego jest taka sama jak u zwierząt. Różnica przebiegu tego procesu dotyczy sposobu pobierania tlenu z otoczenia oraz wydalania dwutlenku węgla, czyli wymiany gazowej.
-U plechowców wymiana gazowa odbywa się przez całą powierzchnię plechy (ciało glonów). U organowców głównym miejscem przenikania gazów są aparaty szparkowe liści i łodyg. Gazy, czyli dwutlenek węgla i tlen, wędrują przez aparaty szparkowe w skórce do przestrzeni międzykomórkowych, a następnie do komórek
-U roślin posiadających zdrewniałe łodygi występują przetchlinki, czyli luźno ułożone komórki, które umożliwiają pobranie tlenu i odprowadzenie dwutlenku węgla (wymianę gazową) komórkom żywym znajdującym się w głębszych warstwach łodyg.
Oddychanie zachodzi również w przechowywanych dłużej warzywach i owocach,
np. jabłkach, ziemniakach
3 2 3