Odpowiedzi

2009-11-10T09:59:34+01:00
A) Kwas siarkowy (VI) jest bezbarwną, oleistą cieczą, silnie żrącą. Kwas siarkowy ma właściwości higroskopijne (tzn. pochłania wilgoć z otoczenia). Łatwo reaguje z metalami, tlenkami metali i wodorotlenkami. Dzięki wyżej wymienionym cechom kwas siarkowy jest szeroko stosoway w produkcji :
Zastosownie:
- akumulatorów,
- barwników,
- baterii,
- włókien sztucznych,
- kosmetyków

Kwas węglowy

-kwas słaby
-nietrwały
-łatwo się rozkłada
-jego roztwory posiadają przyjemny,
delikatny, kwaskowaty smak
Zastosowanie:
-napoje musujące
-otrzymywanie węglanów
b)wodorotlenek sodu(I)
Wodorotlenek sodu, soda żrąca, soda kaustyczna, NaOH, białe ciało stałe, dobrze rozpuszczalne w wodzie (jest higroskopijny), etanolu, glicerynie. Temperatura topnienia 323°C. Bardzo mocna zasada, ma właściwości żrące. Łatwo wchodzi w reakcje z niektórymi metalami, tlenkiem węgla(IV), szkłem, porcelaną.

Zasada magnezu(II)-tego nie wiem

c)siarczek wapnia
Siarczan wapnia, CaSO4 - jest to związek chemiczny, sól wapniowa kwasu siarkowego(VI)

Występuje w przyrodzie w postaci mineralnej m.in. jako anhydryt czy selenit. Uwodniony siarczan wapnia CaSO4 x 2H2O, znany pod popularną nazwą gips ma bardzo wiele zastosowań zarówno w przemyśle jak i w życiu codziennym.Stosowany jest do produkcji mydła, środków piorących, celulozy, jedwabiu wiskozowego, barwników, papieru, do rafinacji ropy naftowej, wyrobu szkła wodnego, a także jako masa pochłaniająca i odczynnik w laboratorium.

Azotan(V)potasu(I)
znany także pod nazwami zwyczajowymi saletra potasowa i saletra indyjska, to sól potasu i kwasu azotowego.
Saletra potasowa jest bezbarwnym lub białym, krystalicznym ciałem stałym. Jej temperatura topnienia wynosi 334 °C.
Zastosownie:
-nawóz sztuczny
-do nitownia
-do konserwowania mies3 4 3
2009-11-10T10:35:59+01:00
Wodorotlenek sodu :
ciało stałe, barwy białej, rozpuszczalny w wodzie, niszczy bibułę, skórę, substancja żrąca, niszczy szkło i porcelanę, produkcja gumy, przemysł petrochemiczny, sztuczny jedwab, produkcja barwników, przemysł papierniczy, produkcja celulozy, produkcja środków piorących, mydła

siarczek wapnia (II)
materiał budowlany, gips, biały, krystaliczny, ciało stałe
ma wiele zastosowań w przemyśle.

zasada magnezu:
,,mydlany” smak, elektrolit, odczyn zasadowy, który wynika z obecności jonów, które powodują zabarwienie wskaźników na zielono lub niebiesko, a fenoloftaleiny na malinowo, reagują z tlenkami niemetali i kwasami tworząc sole, działają drażniąco na skórę, są ciałami stałymi rozpuszczalnymi w wodzie.

azotan (V) potasu (I)
rozpuszczalny w wodzie, konserwant mięsa, nawóz sztuczny,
ciało stałe, biały, krystaliczny

SIARKOWY (VI)
bezbarwny, oleisty, cięższy od wody, żrący, zwęgla substancje organiczne,wyrób barwników,włókien sztucznych,środków wybuchowych,nawozów sztucznych ,oczyszczanie olejów, nafty, parafiny, produkcja środków piorących, leków

kwas węglowy
bardzo nietrwały, produkcja napojów gazowanych, przyjemny, orzeźwiający smak

mam nadzieję, że to Ci pomoże. Przepraszam, że właściwości i zastosowanie wymieszałam, ale raczej wiadomo o co chodzi :)
2 4 2