Witajcie! ;D
Czego uczą współczesnego czytelnika bajki Ignacego Krasickiego.? Ułóż co najmniej 10 zdań. Wykorzystaj utwory omówionych na zajęciach i co najmniej 4 z zaproponowanych poniżej :
"Lew pokorny", "Kruk i lis", "Malarze", "żółw i mysz", "przyjaciele", "czapla ryby i rak" oraz "szczur i kot"
A bajki umówione na zajęciach to :
"Pan i pies", "Jagnię i wilcy", "Mądry i głupi", "Ptaszki w klatce" i "dewotka" .

2

Odpowiedzi

2009-11-10T14:07:29+01:00
Bajki to pesymistyczna wizja świata. To gorzka refleksja nad słabą naturą człowieka i niedoskonałością świata oraz toczącą się ciągle między ludźmi walką i grą pozorów. Bajki opierają się na zasadzie kontrastu, czyli zestawienia ze sobą dwóch wyraźnie przeciwstawnych postaw. Ich konfrontacja ma prowadzić do pożądanych wniosków. Bajki Krasickiego zawierają praktyczne pouczenie, sąd moralny, puentę, która wynika z przytoczonego przykładu, sytuacji ilustrującą myśl. Bajki te posługuję się oczywiście alegorią, czyli charakteryzują się podwójną warstwą znaczeń, poza sensem dosłownym występuje również jedno ściśle określone znaczenie uniwersalne.
W bajce "Mądry i głupi" mądrość polega na zrozumieniu tego, co zasługuje na odpowiedź, od tego, co jest zbyt oczywiste. W wierszu głupi naprawdę jest głupi, bo nie poddawałby w wątpliwość potrzeby mądrości.
W bajce "Kruk i lis" pierwsze dwa wersy są morałem całej tej bajki. Kruk przedstawia człowieka bezkrytycznego, głupiego i próżnego, a lis jest symbolem sprytu, który wykorzystuje słabości innych. Bajka ta ukazuje świat pełen zła, chytrości, naiwności i wykorzystywania słabszych.
Bajka "Pan i pies" uświadamia czytelnikowi, że istnieją ludzie, dla których nie warto się starać, bo i tak im nie dogodzimy. Cokolwiek zrobimy będzie i tak źle i zawsze będą za swoje błędy obwiniać innych.

Mam nadzieję, że się przyda...
Pozdrawiam :)
27 3 27
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-10T14:14:35+01:00
Bajki Ignacego Krasickiego na podstawie zabawnych historyjek z życia wziętych uczą nas wielu ważnych rzeczy.
Na podstawie "mądry i głupi" możemy wywnioskować, że człowieka nie można osądzać po pozorach, ponieważ czasem człowiek głupi mówi więcej niz człowiek mądry, lecz jego wypowiedzi są bezwartościowe. Kolejna bajka, w której zawarty jest ważny morał to "Pan i pies". Są lusdzie, którezy zawsze będą narzekać, cokolwiek byśmy dla nich nie zrobili. Nawet człowiek najbardziej starającdy sie może nie zostać doceniony, dlatego gdy jesteśmy krytykowani, a nie wiemy dlaczego, nie załamujmy się, wmawiając sobie "jestem zły", "znów źle zrobiłem"
Kolejna bajka "Jagnię i wilcy" pokazuje nam, że nawet gdy nie mamy ściśle określonego powodu, a nawet gdy go nie mamy i tak robimy określoną rzecz dla celu, który pragniemy osiągnąć. Utworek uczy nas, byśmy zawsze zastanawiali się dlaczego coś robimy i nie robili niczego bez zastanowienia.
Czwarta bajka, tj " dewotka" jest o kobiecie, która udawała pobożną, lecz zaleceń Boga nie spełniała. Była hipokrytką, bo mimo modlitw zachowywała się niemiłosiernie. Krasicki przestrzega nas przed tą "sztuczną pobożnością" którą miałą kobieta. Uświadamia nam, ze puste modlitwy nie są ważne, lecz to jacy jesteśmy dla drugiego człowieka. Utwór "Ptaszki w klatce" pokazuje nam, że cierpienie nasila sie poprzez tesknotę. Gdy czegoś nie znamy nie tęsknimy za tym, a tym samym nei cierpimy.
Jako piatą bajkę wybrałam "malarze". Mówi nam ona o niesprawiedliwości i o tym, ze niektórzy sukces odnoszą nieuczciwie. Czasem Ci co wykonują coś kłamliwie mają lepiej od tych, którzy są prawdomówni. Bajka "mysz i żółw" uczy nas, byśmy doceniali to co mamy. Czasem pragniemy czegoś więcej, lecz dopiero, gdy nam zabraknie "własnego" doceniamy to, co mieliśmy. Bajka "czapla ryby i rak" uczy nas, z enawet ci którym najbardziej ufamy, którzy proponują pomoc moga być oszustami. Nie ufajmy więc komuś bez pewności, ze nie ma on fałszywych zamiarów. Na podtawie "szczur i lis" wnioskujem, ze coś zcego sie nie spodziewamy pojawia sie nagle i nieoczekiwanie. Nikt nie zna dnia ani godziny, dlatego nie wiemy, kiedy co sie wydarzy.
61 3 61