Odpowiedzi

2009-11-10T14:31:32+01:00
1.
bluszcz - nie poniwewaz jest on samo zywny.
porosty - nie, współżycie w porostach nazywane jest mutualizmem
huba - tak poniweaz pobiera pokarm z zywiciela a sama wzamian nic nie daje
storczyki - nie
2.
Rosliny motylkowe pozwalają utrzymać pozytywny bilans azotu w glebie. Wzrost roślin, które wzrastają na miejscu roślin motylkowych jest proporcjonalny do ilości azotu, jaki został zgromadzony w glebie. Rośliny motylkowe współżyją, bowiem m.in. z bakteriami Rhizobium, pobierającymi i wykorzystującymi azot z powietrza glebowego. Taki azot staje się wtedy dostępny dla roślin. W ciągu jednego okresu wegetacyjnego rośliny motylkowe potrafią wprowadzić do gleby od 8 do 12 gramów azotu na metr kwadratowy. Do najważniejszych roślin mających te cenne właściwości zaliczymy: koniczyny, wyki, łubiny, a także groch, fasolę oraz soję.
3.
rosiczki sa mięsożerne (drapiezne) sa przystosowane do takiego trybu odżywiania sie
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-10T15:07:32+01:00
1)
bluszcz-nie jest pasożytem. Jest epifitem, czyli rośliną samożywną.
porosty-tak.
huba-tak. Odżywia się kosztem innego organizmu i powoduje jego wyniszczanie
storczyki- nie są pasożytami. Wszystkie potrzebne substancje odżywcze czerpią z wody w powietrzu, wody dostępnej im w postaci deszczu, a także z rozkładu szczątków organicznych, które znajdą się w zasięgu korzeni.

2)Nawozem zielonym nazywamy masę roślinną, głównie z roślin motylkowych, dostarczaną glebie w celu wzbogacenia jej w substancje organiczną i azot.

3)Rosiczka jest owadożerna. Roślina zdolna do chwytania i pobierania z ciał ofiar potrzebnych jej składników. Ofiarami są drobne zwierzęta, głównie owady i skorupiaki.
2 4 2