Odpowiedzi

2009-11-10T16:06:57+01:00
Leonid i Walentyna są Nieńcami - pochodzą z narodu, który zamieszkuje tundrę od Archangielska na wschód, przez północny Ural, półwysep Jamal i Gydański, ujścia rzek Ob, Taz i Jenisej aż do półwyspu Tajmyr. Nieńców jest 35 tysięcy, większość z nich zajmuje się koczowniczą hodowlą reniferów i rybołówstwem. Większość wyznaje własną, etniczną politeistyczną religię, w której łącznikami ze światem bogów i duchów są szamani. Leonid jest malarzem, wykładowcą wyższej uczelni i mieszka w Tobolsku, tysiąc kilometrów na południe od ziemi swoich przodków. Co roku letnie miesiące spędza na Jamale, gdzie odwiedza obozowiska współplemieńców-koczowników, zbiera stare pieśni, filmuje tradycyjne obrzędy, pobiera nauki u szamanów. Także nanosi na mapy i dokumentuje nienieckie święte miejsca, które w ten sposób stają się narodowymi pomnikami i chronione są przed naruszeniem przez budowniczych dróg i gazowych odwiertów. Obrazy, które maluje Leonid, także w całości poświęcone są szamańskim tradycjom jego narodu. Walentyna jest historykiem, pracownikiem naukowym.

Odwiedziłem ich w Tobolsku w czerwcu 2001.

Jest to surowy tekst wywiadu, przetłumaczony z rosyjskiego i ledwo oczyszczony z językowych potknięć. W nawiasach kwadratowych [ ] wstawiłem słowa domyślne, niezbedne dla zrozumienia tekstu. Znak "równa się" [= ] oznacza mój komentarz.
2009-11-10T17:34:14+01:00

Of certain gloomy day, when there was a snowstorm I went with the family to my aunt for holidays of Godn's giving birth. The snow was so thick that nothing was apparently to the route. The street was slide and not-calmed and strong wind. Everyone we were afraid about wlasne the health, but parents they trusted me because I was an experienced driver. At some point the wind this way blew that the car wobbled, and I panicked and I lost control of car. I didn't know what was happening I felt only what smooth surface the car is overturning on. In the end how the car stopped I left oneself from the car. I noticed that my parents and 2 lukewarm brother aren't moving. I tried them out pulling out. Suddenly I felt as if something cracked under me. I looked downwards and it turned out that we were standing on ice which właśne started cracking. I tried to scream in terror but I wasn't in time because ice above us cracked and everyone we were underwater. I felt terrible zmno and I wasn't able to get out on powieżchnie, with time I lacked air and I died.

Ten tekst opowiada o tym ze rodzina jechala do ciotki na święta bożego narodzenia i w czasie jazdy byl wypadek.Dziewczyna stracila kontrole nad wozem i dachowali przez gladki teren okazalo sie ze to byl lod.Gdy auto stanelo córka nie potrafila wyciagnac rannych rodzicow z auta. Okazalo sie ze stoja na lodzie ktory wlasnie peknol wszyscy znalezli sie pod woda i niepotrafili wyjść co oznaczalo ze zmarli.