Odpowiedzi

2009-11-10T16:52:07+01:00
Jagienka Zychówna- bohaterka drugoplanowa; córka Zycha ze Zgorzelic, gospodyni w rycerskim gnieździe Zycha, w Zgorzelicach, druga żona Zbyszka z Bogdańca.
Charakterystyka: Wesoła, roześmiana, śmiała, zawsze wprost dąży do celu, wie, co chce osiągnąć, umie walczyć o swoje prawa. Jest mądra i roztropna, ojciec, Maćko i Zbyszko mają w niej opiekunkę i doradczynię. Jest wspaniałą gospodynią. Zna się także na lekach, umie polować. Jej siła, pomysłowość i odwaga imponują Zbyszkowi. Ma wiele męskich cech charakteru: siła, niezłomność. Jest prawa, uczciwa, prawdomówna, darzy Zbyszka uczuciem, choć wie, że kocha on Danusię, nadal otacza go opieką i pomaga mu, nie jest zazdrosna, współczuje cierpieniu Zbyszka i Danuśki, stara się zrozumieć ukochanego. Jest konsekwentna, nieustępliwa, zwykle osiąga cel. Rzadko pozwala sobie na łzy, płacze, kiedy spotyka ją wielki zawód (np. gdy Zbyszko wyznaje, że kocha Danuśkę)
Jagienka to dojrzała młoda kobieta. Wcześnie wkroczyła w dorosłe życie. Odpowiada za całe gospodarstwo i doskonale sobie z nim radzi. Jej charakter jest już w pełni ukształtowany, a jego podstawowe cechy to: odwaga, niezłomność, upór, wytrwałość.
Rola w utworze: Właśnie ją Zbyszko obdarza uczuciem po stracie Danuśki. Jagienka będzie jego życiową towarzyszką, wspaniałą matką i prawdziwą panią domu.
13 3 13