1. Uzasadnij, czy ludzka twarz jest w stanie odczytać prawdziwe uczucia i intencje?
pomocny tekst do tego: (ale zadanie powyżej ma być w formie notatki sporządzonej przez siebie)
"Małgorzata Musierowicz: [...] najbardziej fascynujące na świecie są ludzkie twarze. Przynajmniej dla mnie. Często łapię się na tym, że idąc ulicą - gapię się na ludzi. Kiedy poznaję kogoś nowego, też się w niego wpatruję, nawet nie bardzo zważam na jego słowa, mimo woli patrzę raczej na wymowę oczu, ust, brwi, odczytuję treść niesioną przez spojrzenia. Ze wszystkich rodzajów malarstwa najbardziej pociąga mnie portret; zresztą długie lata zeszły mi na malowaniu i rysowaniu portretów i zawsze uważałam, że największą sztuką jest uchwycenie podobieństwa. Ludzka twarz jest zachwycającym dziełem Stwórcy - każda, absolutnie każda. Nigdy nie udało mi się odgadnąć, jaka to tajemnicza moc sprawia, że rysy twarzy (a zwłaszcza spojrzenia) ożywione są w tym, co nazywamy wyrazem, odbiciem procesów zachodzących w duszy. Jak to się dzieje, że nie dajemy się nabrać, powiedzmy aktorowi, że mamy świadomość iż on tylko udaje uczucia, układając twarz w odpowiedni sposób? I skąd wiemy - a wiemy! - że człowiek, który z nami rozmawia, nie gra? Być może jest to sprawa oddźwięku, jaki prawda uczuć budzi natychmiast w naszej duszy (czy raczej: w sercu...)?"
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 - potrzebny tekst do zadań:
"Jest taka planeta, gdzie ludzie są szczęśliwi, uśmiechnięci i młodzi. Zawsze wyglądają pięknie, noszą najmodniejsze ciuchy, są na luzie i nie mają większych problemów. Ta planeta nazywa się kolorowe magazyny. Ich strony zaludniają gwiazdy. Są one piękne, chociaż bardzo, bardzo zapracowane, do czego w wywiadach nader chętnie się przyznają. Mimo to, zawsze znajdują czas, aby pozować do magazynu.
Nad tym, żeby na zdjęciach wszyscy świetnie się prezentowali, czuwają zawodowcy. Ekipa złożona z makijażystki, fryzjera oraz stylistki jest nieodzowna do tego, żeby osoba sławna w ogóle zechciała zgodzić się na sesję. Ale najważniejszy jest fotograf. Żeby gwiazda pięknie na zdjęciach wyglądała, trzeba ustawić światła, założyć odpowiednie filtry. [...] A czego nie zrobi aparat, dokończy obróbka w Photoshopie. Wygładzi dekolt, wyrówna kolor cery, poprawi barwę włosów, jak trzeba, zdejmie parę centymetrów z bioder i dorzuci we wzroście.
Rezultat jest imponujący. Bohaterka uśmiechnięta, zrelaksowana spogląda wdzięcznie i ciepło, często przytulona do swego partnera, ulubionego psa czy kota.
- Młodzi nabywcy, a na takich nastawia się rynek, żądają młodości - wyjaśnia zjawisko Stanisław Nowicki z Centrum Badań Prasoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Odsuwają od siebie myśl, że kiedykolwiek będą starzy. Wiedzą, że dzięki postępom medycyny i chirurgii stan młodości będzie trwał w nieskończoność. Nie chcą brzydoty. Gdyby pokazać im bohaterów takich, jak wyglądają naprawdę, nieszczęśliwi byliby i oni, i ich bohaterowie.
Czego możemy się dowiedzieć o danej osobie poza tym, że ma na nogach szpilki za 1,5 tys. zł i puder Diora? Na ogół niczego. Rezultatem jest idealnie skomponowany sztuczny preparat, który z rzeczywistością nie ma nic wspólnego. O wyglądzie danej osoby nie mówi nic, ponieważ w życiu realnym nigdy się tak nie czesze, nie maluje, i nie ubiera. W naszych krajowych magazynach poza tym, że bohaterów ubrano w modne ciuchy, nie zrobiono wiele, żeby pokazać ich osobowość, odrębność. Mają przede wszystkim wyglądać gładko, przyjemnie, jak rodzina w reklamie proszku do prania. I taki mydlany styl prezentują."
2. Co wyraża zdanie: ,,Są one piękne, chociaż bardzo, bardzo zapracowane, do czego w wywiadach nader często się przyznają"?
A. współczucie
B. podziw
C. ironię
D. zrozumienie
3. Wymień osoby, które pracują nad wizerunkiem gwiazdy, i określ, za co jest odpowiedzialna każda z nich.
4. Dlaczego kolorowe magazyny tworzą nieprawdziwy obraz znanych osób? Odpowiedzi poszukaj w przedostatnim akapicie. (rozpoczyna się od "młodzi nabywcy...[..]")
5. Określ, na czym polega różnica między postawą o której mowa w przedostatnim akapicie, a przekonaniem Małgorzaty Musierowicz, że każda ludzka twarz jest ,,zachwycającym dziełem Stwórcy".
6.Wyjaśnin znaczenie wyrazu 'preparat', uzytego w ostatnim akapicie.
7. Zinterpretuj użyte przez autorkę sformułowanie ,,mydlany styl".
8.Sformułuj tezę, której dowodzi artykuł Joanny Bojańczyk (czyli drugi tekst pt. "fabryka szczęścia" rozpoczynajacy sie od: jest taka planeta...[..])

PROSZĘ O ROZWIĄZANIE WSZYSTKICH ZADAŃ !
DAM NAJLEPSZĄ ODPOWIEDZ :))

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-10T19:39:45+01:00
Ludzka twarz jest w stanie odczytać prawdziwe uczucia i intencje gdyż każdy potrafi odczytywać wyraz twarzy. jeśli widzimy osobę smutną i gniewną to wiemy że nie warto zagadywać.