Odpowiedzi

2009-11-10T19:44:44+01:00
Wapienie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej powstaly w wyniku osadzania sie na dnie morskim wapiennych szkieletow organizmow morskich oraz ciaglym obumieraniu i narastaniu nowych warstw koralowcow (dlatego w przewazajacej czesci sa to wapienie koralowcowe) w cieplym i plytkim morzu, ktore bylo na tym terenie w okresie jury.

Poklady soli kamiennej na Kujawach powstaly w wyniku wytracania sie soli z wody morskiej. Sprzyjal temu cieply i suchy klimat porownywany do dzisiejszego klimatu zwrotnikowego kontynentalnego - dlatego tez obecnie zauwazamy ten proces m.in. w rejonie Jeziora Czad.

Pokłady węgla kamiennego wytworzyły sie w nieckach o zapadającym się podłożu bagiennym.Duża ilość szczątków roślinnych tworzyła tu narastającą warstwę torfu.
Gdy teren zapadał się szybciej torfowiska pokrywały się warstwa osadów mineralnych przynoszonych przez rzeki(np piasek czy żwir)
pod wpływem nacisku nadległych warstw oraz wysokiej temperatury
torf zamieniał się w węgiel brunatny,a następnie w węgiel kamienny.
wskutek wielokrotnego przysypywania roślinności osadami mineralnymi powstało wiele pokładów węglowych
11 3 11
2009-11-10T19:49:53+01:00
- węgiel kamienny
era paleozoiczna, wilgoc, gorący klima, bujna roślinnośc.
- wapienie
era mezozoiczna, zalewy morskie,
- sól kamienna
era paleozoiczna, wytrącenia się soli z wody morskiej, ciepły i suchy klimat
6 3 6
2009-11-10T21:23:23+01:00
Pokłady węgla kamiennego powstały z obumarłych paproci,skrzypów i widłaków. Wyżyna Krakowsko- Częstochowska -Zjawiska Karasowe- skały wapienne, rozpuszczone są przez związki chemiczne znajdujące się w wodzie ....


Mam nadzieje że choć trochę pomogłam .Pozdrawiam
5 4 5