Odpowiedzi

2009-11-10T20:37:28+01:00
Dromedar może w ciągu wielu dni wytrzymać upał i brak wody, ponieważ zaczyna się pocić dopiero przy bardzo dużych temperaturach ciała, a jego krew zagęszcza się powoli nawet przy braku wody. Płynna krew chroni go od udaru słonecznego, zaś opóźnienie wydzielaniu potu przy wzroście temperatury ciała oszczędza wodę. Poza tym tłuszcz nagromadzony w garbie działa jak swojego rodzaju parasol słoneczny. Stopy dromedara rozczapierzają się przy chodzeniu, by nie zapadły się w piasku. W czasie burzy piaskowej dromedar może stulać nozdrza.

CECHY PRZYSTOSOWANIA :
*posiadanie garbu
*wielbłąd może zamknąć nozdrza tak samo jak my zamykamy oczy przeciwdziała to dostawaniu się piasku do układu oddechowego
*na podeszwach ma takie jakby poduszeczki (nie wiem jak to się nazywa fachowo) dzięki którym nie zakopuje się w piasku
*prowadzi oszczędną gospodarkę wodną (np długa pętla Henlego).
11 4 11
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-10T20:38:32+01:00
Przystosowania:

- posiada garb, w którym gromadzi zapas tłuszczu (wody),
- specyficzna budowa układu moczowego (długie pętle Henlego pozwalają na dużą oszczędność wody)
- może zamykać i otwierać nozdrza (dzięki temu np. w czasie burzy piaskowej piasek nie dostaje się do układu oddechowego)
- specjalna budowa kończyn (dzięki temu nie zapada się w piasek)
- długie rzęsy i półprzezroczyste powieki (chronią przed piaskiem, po zamknięciu powiek wielbłąd dalej widzi)
- wchłanianie pary wodnej przez nos
20 4 20
2009-11-10T20:58:44+01:00
Przedstawicielem ssaków żyjących na pustyni jest Dromader, czyli Wielbłąd jednogarbny. Może on w ciągu wielu dni wytrzymać upał i brak wody, ponieważ zaczyna się pocić dopiero przy bardzo wysokich temperaturach ciała, a jego Krew zagęszcza się powoli nawet przy braku wody. Płynna Krew chroni go przed udarem słonecznym, zaś opóźnione wydzielanie potu przy wzroście temperatury, oszczędza wodę. Poza tym Tłuszcz nagromadzony w garbie na grzbiecie ciała działa jak swego rodzaju Parasol słoneczny. Stopy dromadera rozczapierzają się przy chodzeniu, by nie zapadły się w piasku, a w razie burzy piaskowej Dromader może stulać nozdrza.Przystosowanie organizmów do życia na pustyni polega głównie na wykształceniu struktur i zachowań, które niwelują wpływ tak surowych czynników środowiskowych, jak wysoka temperatura, niedostatek wody, brak pokarmu i miejsc schronienia się.


mam nadzieję , żę pomogłam ; ))
11 4 11