Odpowiedzi

2009-11-10T20:58:18+01:00
Wolontariat to dobrowolne,świadome udzielanie pomocy innym, którzy nie należą do naszych znajomych lub osób z rodziny. W dzisiejszych czasach jest wiele organizacji które zajmują się takim działaniem. Np. Caritas Polska. Do działań wolontariatu nalezą prace takie jak np. przeprowadzenia kwest i róznego rodzaju zbiórek (żywności, pieniędzy itp) Wolontariat moze także przybrac formę pomagania w odrabianiu zadań domowych lub po prostu spędzania wspólnego czasu. Taki sposób wykonywania wolontariatu jest np. na róznego typu świetlicach prowadzonych przez siostry zakonne. Wolontariuszy mozna spotkac także w hospicjach i szpitalach. Pomagaja ludziom choć na moment zapomniec o chorobie i zabić przysłowiową nudę. Praca w takich organizacjach daje nam satysfakcje,że zrobiło się coś dobrego. Uczy nas pokory wobec cierpienia innych. Wolontariusz to człowiek który ma wielkie serce i chętnie robi coś nie tylko dla siebie. Dzieląc się swoją radością z innymi także wiele zyskuje.
4 4 4
2009-11-11T01:54:05+01:00
Wolontariat w Polsce powojennej ograniczał się do Związku Harcerstwa Polskiego, jednak od 1990 r. zaczął rozwijać się w licznie powstających od tego roku organizacjach pozarządowych. Szacuje się, że obecnie około dwóch milionów Polaków jest lub bywa wolontariuszami.
Mimo to wolontariat jest w Polsce zjawiskiem znacznie mniej powszechnym, niż w krajach zachodnich. Wynika to zapewne z trzech przyczyn:
braku tradycji wolontariatu, przekazywanej z pokolenia na pokolenie (przerwa spowodowana okresem PRL);
dążenie do podniesienia standardu życia, które powoduje, że najpierw zaspokaja się własne potrzeby (np. samodzielne mieszkanie), a dopiero w drugiej kolejności potrzeby społeczne;
relatywnie niskiej świadomości możliwości działania społecznego w organizacjach pozarządowych.
Do tej pory wolontariat w zasadzie nie istnieje w polskim prawie. Stwarza to duże praktyczne bariery dla rozwoju tej formy pracy. W czerwcu 2003 r. weszła w życie Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
W Polsce istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które oprócz promocji tej idei zajmują się:
pośrednictwem ofert pomiędzy organizacjami, a osobami chcącymi zostać wolontariuszami;
przygotowywaniem obydwu tych grup do współpracy.
Często spotykana jest jeszcze opinia, że wolontariuszem mogą być tzw. społecznicy, ludzie "stworzeni" do pomagania innym. Organizacje pozarządowe na podstawie własnych doświadczeń we współpracy z wolontariuszami wyraźnie sprzeciwiają się takiemu stanowisku i przekonują, że wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, płeć, poziom zamożności, zawód, wykształcenie, doświadczenie itd. Niezbędne są za to takie cechy jak odpowiedzialność i uczciwośćWiele ogromnych przedsięwzięć społecznych odbywa się na zasadzie wolontariatu. W Polsce najłatwiej zauważyć wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Polskiego Czerwonego Krzyża. Ale wolontariat to nie tylko dzialanie na rzecz bliźnich. To także np. opieka nad zabytkami. Przykładem są tutaj wolontariusze Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.4 2 4