Odpowiedzi

2009-11-10T20:58:54+01:00

pochodzenie nazwy Żuławy od dawna było przedmiotem sporów. Niektórzy badacze wiążą tę nazwę z pruską przeszłością regionu i słowem "sulava" czyli wyspa. Inni, w tym Wincenty Pol, uważali, że wywodzi się ona z dwóch słów słowiańskich: żuł i ława. Żuł oznacza muł wypłukiwany przez rzekę z terenów, przez które płynie i odkładany w delcie w postaci ław.

żuławy są najmłodszym skrawkiem lądu w naszym kraju. Dopiero 16 tysięcy lat temu cofnął się z tych terenów lodowiec skandynawski. Decydujący wpływ na rozpoczęcie procesu budowania delty miało utworzenie się Bałtyku. Jeszcze około 10 tysięcy lat temu poziom Bałtyku był niższy o 100 metrów niż obecnie i z biegiem czasu się podnosił.

żuławy zaczęły się tworzyć około 5 - 6 tysięcy lat temu po podniesieniu się poziomu Bałtyku do poziomu zbliżonego do współczesnego i, co za tym idzie, zmniejszeniu się spadku Wisły na odcinku ujściowym do 0,05%. Ta najmłodsza kraina w Polsce jest dziełem rzeki, morza i wiatru. Na skutek działalności fal i prądów morskich Bałtyku, wiatru oraz Wisły, w strefie przybrzeżnej Zatoki Gdańskiej zaczął się tworzyć podwodny wał, który z czasem wynurzył się z morza tworząc Mierzeję Wiślaną. Powstały w efekcie Zalew Wiślany obejmował sporą część terenów dzisiejszych Żuław. Rozciągał się od jeziora Drużno, po dzisiejszy Gdańsk i na południu sięgał aż do terenów gdzie dziś jest Nowy Staw. Utworzenie się Mierzeji Wiślanej spowodowało, że delta była budowana jako delta wewnętrzna.

materiał (ił, piasek, muł) niesiony przez Wisłę i Nogat osiadając na dnie zalewu coraz bardziej go wypłycał. W ten sposób natura błyskawicznie w skali geologicznej tworzyła nowy ląd. Przebieg poszczególnych ramion Wisły i Nogatu ulegał wielokrotnie zmianom, w związku z czym materiał nanoszony przez te rzeki rozkładany był nierównomiernie.

proces budowy delty najpierw spowolnił, a następnie praktycznie zatrzymał swoją działalnością człowiek. Jego ingerencja rozpoczęła się już w XIII wieku i polegała na obwałowaniu ramion ujściowych, osuszeniu istniejących wówczas trzech dużych rozlewisk: gdańskiego, nowodworskiego i druzneńskiego. U schyłku XIX wieku człowiek zatrzymał proces kształtowania delty regulując Nogat i Wisłę. Ważnym momentem było przeprowadzenie prac hydrotechnicznych w węźle wodnym Biała Góra [odcięcie Nogatu od Wisły śluzą] oraz wykonanie Przekopu Wisły i odcięcie od głównego nurtu Wisły Gdańskiej i Elbląskiej [1895]. Od tamtej pory materiał niesiony przez rzekę odkładany jest w postaci wysp i mielizn w ujściu przekopu.
8 2 8
2009-11-10T21:01:06+01:00
Odp.Wisła przez wieki nanosiła do zatok muł ,piasek itp. które zasypywały jej przeważającą część tworząc ląd teraz zwany Żuławami.


Mam nadzieje że pomogłam ;) Pozdrawiam
8 4 8
2009-11-10T21:02:54+01:00
Dawna zatoka morska przeksztalcila sie w ten sposob ze mul ktory sie unosil na wodzie utworzyl tak zwany lad i to dla tego jest nazywany Żuławami
6 3 6