Odpowiedzi

2009-11-10T23:23:35+01:00
Stoicyzm polega na zachowaniu niewzruszonej i obojętnej postawy nawet w chwilach dramatycznych lub euforycznych. Stoik nie uzewnętrznia swoich uczuć. Wyzbywa się wszelkich namiętności by żyć zgodnie z naturą i rozumem.

Epikureizm to postawa polegającą na dążeniu do szczęścia poprzez sprawianie sobie przyjemności rożnego rodzaju. Ich dewizą było Carpe Diem, czyli chwytać życie, żyj chwilą.

Hedonizm - jest to postawa podobna do epikureizmu, ale hedoniści, czerpali z życia garściami nie zważając na konsekwencje swego postępowania i swoich czynów. Nie widzieli nic złego w upijaniu się do nieprzytomności.
4 4 4
2009-11-10T23:25:01+01:00
Stoicy cenili hart ducha, wewnętrzny spokój, głosili potrzebę uwolnienia się od emocji, uważali że moralnym obowiązkiem człowieka jest dążenie do osiągnięcia cnoty. W życiu należy wybierać zasadę umiaru (złoty środek) i pogodzenia się z losem.

epikurejczycy sądzili że największym dobrem jest przyjemność, do szczęścia potrzebny jest jednak rozum który wybiera to co dobre i kieruje myślami oraz pozwala panować nad cierpieniami których przyczyną są;
-strach przed śmiercią
-strach przed cierpieniem fizycznym
-strach przed bogami

hedoniści głosili że nieograniczone korzystanie z przyjemności przynosi prawdziwe szczęście. Hedonizm łączył się z kultem życia jako najwyższego dobra.
4 5 4