Write a composition of about 120-150 words on the pollowing topic:
-what ale the things you are really good at (in school and in your free time).?
-what things are you not very good at.?
-why do you think you sre good/not good at these things
-that kind of jub would you like to od in future.? why.?
błagam niech ktoś mi w tym pomorze z gory dzieki :)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-11T00:26:29+01:00
To zadanie jest bardziej indywidualne, ale spróbuję..

I'm really good at running, and playing chees, because i got medals for it. I'm also very good at snowboardning, I love snow! I hate chemistry, and I'm not good at this, because I'am simply not understand this subject. I'm very bad at playing cards too. Everyone can beat me, because I can't guess how good are my cards, and how many I should bet. In future i like to become a doctor, because all medicine jobs earns a lot of money.

Krótko, zwięźle i na temat, można coś dopisać..
2009-11-11T00:38:06+01:00
My name is Angela and I would like to tell you something about myself. I would like to tell you in the first place about the things I am good at. In school my favourite subject is biology. For me it is very interesting. I know a lot about animals, plants and humans so that is why I think I am good at this. In my free time I am good in playing on the PC. I have many games on my computer and I play on-line too. Everytime my score in the game is in the top ten of scores. That is why I think I'm good at this too. I'm not good in cooking . Everything I make it's not right. Also I'm not good in playing chess becouse I don't know the rules. In the future I would like to work with animals. That is why I want to be a vet. If it will not come true I want to be a game tester. This two jobs are interesting for me becouse I could achive something working there.

Mam na imię Angela i chciałabym opowiedzieć wam coś o sobie. Chciałabym wam powiedzieć po pierwsze o tym w czym jestem dobra. W szkole moim ulubionym przedmiotem jest biologia. Dla mnie jest ona bardzo interesująca. Wiem wiele o zwierzętach, roślinach i ludziach dlatego uważam, że jestem w tym dobra. W wolnym czasie jestem dobra w graniu na komputerze. Mam na nim dużo gier i gram też on-line. Zawsze mój wynik z gry znajduje się w pierwszej dziesiątce wyników. Dlatego też sądzę, że w tym również jestem dobra. Nie jestem dobra w gotowaniu. Wszystko co zrobię nie jest takie jakie być powinno. Także nie jestem dobra w grze w szachy poniewaz nie znam zasad. W przyszłości chciałabym pracować ze zwierzętami. Dlatego chciałabym zostać weterynarzem. Jeśli to się nie spełni chciałabym zostać testerem gier. Te dwie prace są interesujące dla mnie, ponieważ mogłabym pracując w nich coś osiągnąć.

pozdrawiam :)