Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-11T14:22:45+01:00
Mac OS X - złożony system operacyjny dla komputerów Macintosh opracowany w roku 2000 w amerykańskiej firmie Apple Inc. . X w nazwie oznacza 10. wersję systemu Mac OS, jednak Mac OS X jest systemem o całkowicie odmiennej budowie niż poprzednie wersje Mac OS.

Kernel systemu Mac OS X powstał w oparciu o mikrojądro Mach oraz FreeBSD, z którego wzięto m.in. stos sieciowy, warstwę funkcji systemowych, oraz VFS-a. Tradycyjne uniksowe narzędzia userlandowe wzięto z projektów NetBSD oraz FreeBSD. Jego podstawą jest opracowany w Apple Computer system operacyjny Darwin. Graficzny interfejs użytkownika nosi nazwę Aqua i jest własnym rozwiązaniem opracowanym przez Apple z wykorzystaniem doświadczeń i wzorów z poprzednich systemów tej firmy. Apple udostępnia także własną wersję X Window System.

Tworząc Mac OS X wykorzystano doświadczenia z nieukończonego systemu Rhapsody, który w prostej linii jest następcą rewolucyjnego NeXTStep firmy NeXT założonej przez Steve'a Jobsa, a przejętej przez Apple Computer, gdy ten powrócił do jego zarządu.
Architektura systemu Mac OS X Aqua
Carbon Cocoa Java
Quartz OpenGL QuickTime
Darwin

Jego silne strony to między innymi:

* możliwość uruchamiania programów napisanych dla wcześniejszych wersji systemu Mac OS,
* łatwość adaptacji, kompilacji i wykorzystania oprogramowania stworzonego dla systemów uniksowych, zwłaszcza typu BSD,
* Quartz Extreme, format PDF jako podstawa interfejsu graficznego,
* ColorSync, przemysłowej jakości system zarządzania kolorem,
* wydajny silnik OpenGL,
* wbudowane zaawansowane narzędzia sieciowe.

Podobnie jak poprzednie systemy Apple, Mac OS X niesie wiele innowacji i w wielu dziedzinach kształtuje współczesną ewolucję oraz modę graficznych systemów operacyjnych.

Na konferencji WWDC (WorldWide Developer Conference) 6 czerwca 2005 prezes Apple, Steve Jobs potwierdził pojawiające się raz na jakiś czas wiadomości, jakoby Mac OS X był potajemnie tworzony z myślą o procesorach firmy Intel i kompatybilnych. Zaprezentował działanie najnowszej wersji (10.4) systemu na procesorze Pentium i zapowiedział przejście w ciągu dwóch lat całej linii komputerów Macintosh (a co za tym idzie - systemu operacyjnego i oprogramowania) na procesory Intela. Dziś pomaga w tym Rosetta - emulator umożliwiający uruchamianie oprogramowania przewidzianego na procesory PowerPC na procesorach klasy x86. Jako przyczyny przejścia wymieniane były problemy firmy IBM z wyprodukowaniem energooszczędnych, szybkich procesorów do komputerów przenośnych.

Firma Dell wyrażała chęć instalowania Mac OS X na produkowanych przez siebie komputerach[potrzebne źródło], ale Apple nie przewiduje licencjonowania systemu na inny niż produkowany przez siebie sprzęt. Apple nie powstrzymuje użytkowników przed instalacją innych systemów operacyjnych na Macintoshach ale odmawia udzielania wsparcia technicznego w takiej sytuacji.
2009-11-11T14:57:46+01:00
Mac OS - system operacyjny zrobiony dla komputerów Macintosh, został opracowany w 2000 roku przez firme Apple inc.