Napisz list po angielsku. Który ma zawierać:
a)przedstawienie się
b)ile masz lat
c)skąd pochodzisz
d)co lubisz
e)kto jest twoim najlepszym przyjacielem
f)opisz swój typowy dzień
g)zakończ swój list..

Ten list ma być na poziomie 1 klasy gimnazjum... Bardzo proszę o szybką odpowiedz..pozdrawiam serdecznie:)

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-11T14:42:42+01:00
Dear John!

My name is Klaudia. I am 14 years old. I come from Poland. I am rather lazy and I hate washing up. My favourite subject is mathematics. I am really good at it. I am keen on computers and playing basketball. My best friend's name is Asia.We are in the same class.
My favourite day of the week is Saturday. I like this day, because I do not go to school on Saturdays and I can do what I want.
I wake up late and have breakfast in bed. Then I sit in my room and play computer games. My mother does not like it. Sometimes I do not play my games but I watch television. I think TV is great. After lunch I usually go out and meet my friends. We are our bikes, play football or basketball. Sometimes we go for a walk or to the cinema.
Please, write to me soon.
Love, Klaudia

PS Dostałam za to 5 :)
2009-11-11T14:57:27+01:00
Hi, My name's .... I'm ... years old. I'm from Poland. I like ... . My best friend is ....My type day: I get up at 7 o'clock. I have breakfast at 7.30 o'clock. I go to school at 7:55 o'clock. At 15 o'clock I do homework. At 17 o'clock I surf the net. At 22 o'clock I go to sleep.
Please answer , bye
2009-11-11T14:57:52+01:00
Hi ! My name is(tutaj wstaw swoje imię) and I have 13 years old. I live in(nazwa miejscowości w której mieszkasz)and I think it's very nice town. I like (tutaj wpisujesz dyscyplinę sportową którą uprawiasz np. horse riding-jazda konna lub np jakieś danie które najbardziej lubisz np spaghetti). (Wpisujesz imię swojej przyjaciółki) is my best friend. She is 13 years old too and we are spend great time together. My best day of week is Friday because this day is the end of school week. I think I write everything about me. Bye!


Cześć! mam na imię....i mam 13 lat. Mieszkam w...i myslę że to bardzo fajne miasto. Bardzo lubię... (Imię przyjaciółki) jest moją najlepszą przyjaciółką i bardzo fajnie spędzamy razem czas. Moim ulubionym dniem tygodnia jest piątek(pozwoliłam sobie napisać to za ciebie) ponieważ jest on dniem który kończy szkolny tydzień. Myślę za napisałam już wszystko o sobie. Cześć.