Odpowiedzi

2009-11-11T15:09:25+01:00
1 listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych, oddajemy cześć tym wszystkim, którzy cieszą się już chwałą nieba, a wiec świętym, o których mówi Biblia (św. Piotr, św. Paweł), świętym uznanym przez Kościół (np. św. Maksymilian Kolbe, św. Faustyna Kowalska) oraz tym wszystkim świętym, których nie znamy (może to być nawet nasza babcia lub dziadek). Podczas Mszy św. w tym dniu kapłani używają szat liturgicznych w kolorze białym. Popołudniowe nabożeństwo na cmentarzu złączone jest już tym, co przezywamy 2 listopada, z modlitwa za naszych zmarłych i dlatego używa się szat fioletowych.
Tradycja obchodów Dnia Wszystkich Świętych sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Gdy oddawano cześć męczennikom, w III wieku, rozpowszechnił się zwyczaj przenoszenia relikwii świętych z miasta do miasta. W ten sposób chciano podkreślić, ze świeci są "własnością" całego Kościoła. Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom, przekazywanym z pokolenia na pokolenia. Chrześcijanie podjęli te tradycje i nadali jej własny sens.
1 3 1
2009-11-11T19:56:07+01:00
Święto zmarłych dla chrześcijanina jest bardzo ważnym świętem i obchodzimy je raz do roku. Jest to dzień w którym możemy powspominać sobie swoich bliskich których już pośród nas nie ma. Możemy się za nich pomodlić oraz odprawić mszę za nich. Jest to pewna forma kontaktowania się z nimi poprzez te modlitwy oraz odwiedzanie ich nagrobków. W tym dniu kupujemy znicze oraz kwiaty aby ładnie udekorować nagrobki by wieczorem gdy będzie już ciemno można było iść na cmentarz i zobaczyć niespotykany na co dzień widok\ponieważ cmentarz tego wieczora wygląda bardzo pięknie gdy możemy go podziwiać z góry.