Plan charakterystyki:
1-Przedstawienie postaci
2-wygląd zewnętrzny
3-cechy charakteru (wady,zalety)
4-Stosunek do otoczenia i Odwrotnie
5-Ocena postaci
(na podstawie tego Planu będzie zadanie)

Napisz charakterystykę Ligi. Wykorzystaj co najmniej jeden cytat.
(oczywiście z książki "Quo Vadis")

Z góry dziękuje...;) i proszę o szybką odpowiedź...

1
nie napisałeś zainteresowań w planie :)!!!

Odpowiedzi

2009-11-11T15:31:46+01:00
Właściwe imię Ligii brzmiało: Kallina. Ligią nazwana ją ze względu na pochodzenie - była córką barbarzyńskiego plemienia Ligów. Do Rzymu została sprowadzona jako zakładniczka.
Miała '' twarz różową i przezroczom , i świeże usta jakby od pocałunków złożone, i niebieskie jak lazur mórz oczy, i alabastrową białość czoła, i bujność ciemnych włosów...''
Późniejsze straszne przeżycia zniszczyły świeżość i delikatność jej urody, lecz szlachetność duszy malująca się na jej obliczu sprawiała, że pozostało ono piękne.
O bystrości jej umysłu świadczy fakt, że przysłuchując się lekcjom małego Alusia, nauczyła się greki i potrafiła wyrecytować fragment Odysei.
Gdy Winicjusz odebrał ją Aulusom wykazała się odwaga i energią jak na rozpieszczoną, młodą panienkę.
Trudy i niewygody ukształtowały kryształowy charakter Ligii, ale decydujące znaczenie dla rozwoju osobowości dziewczyny miała wiara w Chrystusa. Wobec innych pełna jest miłości, oddania i pokory; wobec siebie- surowa i wymagająca. Z poświęceniem pielęgnuje Winicjusza, lecz kiedy orientuje się, że jest w nim zakochana budzi się w niej pożądanie.
Jest skromna, delikatna, subtelna. Wiernie kocha Marka i nie wątpi w jego miłość.
Ligia to postać bez skazy: szlachetna, uczciwa, prawa, a przy tym sympatyczna i bardzo prawdziwa w swej doskonałej miłości do Boga.
47 2 47