Odpowiedzi

2009-11-11T15:19:40+01:00
Poszukaj po internecie (wpisz w google) nie moge kopiować z neta sam wiesz
1 1 1
2009-11-11T15:54:03+01:00
Alina i Balladyna to siostry, bohaterki dramatu ?Balladyna? Juliusza Słowackiego. Razem z owdowiałą matką mieszkały w ubogim domu i zajmowały się pracą w polu.
Zdecydowanie różniły się wyglądem. Jasnowłosa Alina miała różaną cerę, fiołkowe oczy. Włosy spinała w warkocz sięgający jej ramion. Była szczupła i wysoka niczym brzoza (tak określił ją Kirkor). Jej siostra stanowiła jej przeciwieństwo. Proporcjonalna sylwetka, jasna cera i kontrastująca do niej ciemna barwa oczu i włosów również oczarowały Kirkora, który mówił o niej ?ta zaś jako noc biała nad rankiem?, ?jak śniegi?.
Zachowanie dziewczyn i ich postawy także się różniły. Młodsza siostra kochała matkę, chciała ją odciążyć od pracy, wziąć na zamek. Martwiła się o to, czy będzie miała co jeść, czy będzie jej ciepło. Balladyna jednak wstydziła się swojego pochodzenia i rodziny. Po ślubie z Kirkorem uwięziła matkę w wieży, a podczas sądu zgodziła się na jej śmierć, choć w chacie utrzymywała: ?Byłabym poczwarą niegodną twojej ręki (?) gdybym się matki kochanej wyrzekła?. Aliny nie lubiła, uważała ją za naiwną, niegodną ręki Kirkora. Blondynka jednak kochała siostrę, choć widziała jej wady (zdrada Grabca, lenistwo). Wizyta Kirkora odmieniła ich życie. Była szansą na szczęście, miłość i wybicie się do wyższej grupy społecznej. Alina kochała Kirkora, mówiła co jej serce dyktowało. Była bardzo przywiązana do rodziny, nie chciała by została w domu na wypadek jej małżeństwa. Nieśmiało mówiła, że kocha, przyrzekała wierność. W przeciwieństwie do Aliny Balladyna mówiła o wielkich czynach, których w razie czego dokona by uchronić życie męża. Była to przykrywka jej żądzy władzy i bogactwa. Podczas zbierania malin nie potrafiła się skupić, irytowało ją szczęście siostry. Alina pracowicie i z nadzieją w sprawiedliwą rywalizację niestrudzenie władała do dzbanku owoce. Jedyne co można jej zarzucić to to, że droczyła się z siostrą doprowadzając ją do szaleństwa. Po zabiciu Aliny Balladyna staje się bezwzględna i okrutna. Wyrzeka się Boga zabijając bez skrupułów Kostryna, Grabca i Pustelnika.
Dlatego też ocena dziewczyn jest jednoznaczna: Balladyna jest postacią negatywną, Alina jest bohaterką pozytywną. Jednak to ona umiera niewinnie. Balladyna natomiast jak zbrodniarka.
1 1 1