Proszę abyście odpowiedzieli mi na pytania:
- to wszystko jest związane z Petroniuszem bohaterem książki ,,Quo vadis "
1. Jaki nosił przydomek i czym było to uzasadnione?
2.Jaką miał pozycję na dworze Nerona ?
3. Jaki wiódł tryb życia ?
4. Czym się interesował ?
5. Co było dla niego ważne?
6. Jaki był jego stosunek do Cezara, a jaki do ludzi z otaczali władzę?
7. Czym zasłużył sobie na łaskę Cezara?
8. Czym się wyróżniał od innych ludzi z otoczenia Cezara?
9. Dlaczego zdecydował się popełnić samobójstwo ?
10. Jak się przygotował do śmierci?

2

Odpowiedzi

2009-11-11T16:52:26+01:00
1. Petroniusz nosił przydomek arbiter elegantiarum, ponieważ słyną ze swojego gustu.
2. Był jednym z jego bliskich przyjaciół. Neron pytał się o go o opinie w sprawach które były dla niego najważniejsze- poezja, muzyka i aktorstwo.
3. Petroniusz wiódł leniwe życie. Nie musiał pracować. Jedyną troską jako miał to szaleństwa Nerona.
4.Interesował się poezją i sztuką. Lubił rzeczy piękne.
5. Najważniejsze było dla niego życie w luksusie i szczęście jego najbliższych.
6. Uważał Cezara za błazna i kiepskiego artystę. (popraw dalszą cześć pytania;))
7. Petroniusz znany był ze swojego gustu. Doradzał Neronowi w sprawach poezji i sztuki. Neron lubił go ponieważ nie był tylko pochlebcą. Umiał go także krytykować. W każdej krytyce umiejętnie zawierał pochwałę.
8. Petroniusz umiał skrytykować Nerona i nie bał się go.
9. Petroniusz wiedział że przed igrzyskami na których wystąpiła Kalina wydał na siebie wyrok. Nie chciał popełniać samobójstwa z rozkazu Nerona.
10. Przed śmiercią zapisał wszystko Eunice i wydał wystawną ucztę na której przeczytał list do Nerona.
24 3 24
2009-11-11T17:20:37+01:00
1. Jego przydomek " Arbiter elegantiarum" czyli znawca elegancji i mody.Przydomek uzyskał w środowisku rzymskim znano go jako estetę ceniącego dobry gust. Świadczyć o tym może jego bogato urządzony dom. Łaźnie, które posiadał ceniono wyżej niż te samego cezara.

2. Neron bardzo cenił uwagi Petroniusza , dobrze czuł się w jego towarzystwie . Pozycja Petroniusza była dość wysoka rywalizował on z Tygellinem. Cezar uważał go za przyjaciela bo nigdy go nie okłamał.

3. Żył w przepychu i zbytku uwielbiał bywać na ucztach, nie gardził alkoholem i zabawą z kobietami. Z początku nie nawidził chrześcijan .

4.Zainteresowania Petroniusza tworzyenie dzieł literackich i pisanie mnóstwa listów.

5.Ważne rzeczy dla Petroniusza Bardzo kochał Eunice oraz Winicjusza. Dla nich gotów był poświęcić wiele dóbr.

6. Do cezara zwracał się z większym szacunkiem niż do innych ludził bardzo go cenił . Do innych ludzi nie przywiązywał większej uwagi.

7.Zasłużył sobie wielkim zainteresowainem i opanowaniem u cezara bo zawsze wysłuchał go w potrzebie i nigdy nie zostawił.

8.Wyróżnia się urodą zewnętrzną. Ma orzechowe oczy i ciemne włosy. Uchodzi za mężczyznę przystojnego. Miał powodzenie u kobiet.Wyróżniała go także jego inteligencja . Odznaczał się wrażliwością na literaturę i sztukę, nie wahał się bronić chrześcijan przed fałszywym oskarżeniem o spalenie Rzymu.

9. Zdecydował się by popełnić samobojstwo poniewaz oskarżono go o spisek związany z podpaleniem Rzymu przez chrześcijan. Sprawcą podpalenia byl Tygellin.

10.Przugotowania do śmierci spodziewał się nieuchronnego wyroku śmierci, zorganizował ucztę, podczas której otworzył sobie żyły, zaciskając je następnie opaską aby opóźnić zgon. Przez kilka godzin dokonał dyspozycji majątkowych, ucztował, rozmawiał z przyjaciółmi, słuchał recytacji i muzyki. W końcu zapadł w sen.

15 4 15