Odpowiedzi

2009-11-11T17:35:52+01:00
Pochodzenie
była córką Zycha i Małgorzaty. Gdy jej matka zmarła, dziewczyna była zmuszona zająć się młodszym rodzeństwem i gospodarstwem, gdy ojciec wyjeżdżał na wojny. Rodzina mieszkała w miejscowości Zgorzelice w Krześni. Jej chrzestnym był mądry i bogaty opat, po którym odziedziczyła ziemie. Ojciec Jagienki ginie z ręki Krzyżaka. Po ślubie ze Zbyszkiem, młodzi posiadali Moczydoły, Bogdaniec, Spychów i opackie ziemie. Osiedlili się jednak w Bogdańcu gdzie Maćko wybudował im kasztel. Na początku powieści miała 15 lat a pod koniec ok. 26 lat

Charakter
Jagienka była bardzo inteligentną dziewczyną. Na każdy temat miała swoje zdanie i nie zdarzało się raczej żeby było ono mylne. Na każdy problem potrafiła wymyślić sensowne rozwiązanie, co nie zawsze podobało się Maćkowi, bo uważał, że niewiasty nie powinny się wtrącać w takie rzeczy. Lecz i tak żywił do niej ogromną sympatię. Świetnie dogadywała się z ludźmi i nie było osoby, która by jej nie lubiła. A i ona nigdy do nikogo nie chowała urazy. Była bardzo pobożna i mimo przykrości jaką sprawiała jej myśl, że Zbyszko woli być z Danusią, modliła się o jej zdrowie i szczęście. Zawsze wszystkim służyła pomocą i była bardzo serdeczna.

wygląd
Była piękną i dojrzałą dziewczyną. Miała duże, modre oczy i długie ciemne włosy, które najczęściej splatała w jeden, lub dwa warkocze. Jej twarz była gładka i rumiana, usta koralowe a zęby białe. Gdy się uśmiechała przyrównywano ją do słońca lub zorzy i mówiono, że od jej radości cała izba się rozświetla. Na co dzień ubierała się po męsku w spodnie i kożuszki ze skóry. Jej ubiór zmieniał się zazwyczaj gdy wyruszano do kościoła, ale i przy Zbyszku chciała wyglądać lepiej. Wkładała wtedy kolorowe spódnice, czerwone trzewiki i odświętne bluzeczki. Przebywając na dworze księżnej Aleksandry jako dwórka, Jagienka nabrała pańskiej ogłady. Przyodziana w tamtejsze wytworne stroje wydawała się Zbyszkowi nie prostą dziewką, ale jakąś cudowną królewną. O jej urodę walczyli Wilk z Brzozowej i Cztan z Rogowa.

umiejetnosci
Jagienka posiadała wiele umiejętności, bo tego wymagało od niej samodzielne życie. Znała się na rolnictwie i gotowaniu, gdyż sama zajmowała się rodzinnym gospodarstwem. Doskonale jeździła konno, a zwłaszcza po męsku, ponieważ bardzo do tego przywykła. Również świetnie pływała. W przeciwieństwie do innych kobiet tamtych czasów, potrafiła się zająć czynnościami męskimi. Umiała polować, strzelać z kuszy i dysponowała dużą siłą fizyczną. Gdyby nie ona, Zbyszko sam by sobie nie poradził z niedźwiedziem.
2009-11-11T17:38:07+01:00
Wyglad: Jagienka byla piekna,
urodziwa, miala wysmukła postać :
-szerokie ramiona,
twarz rumiana,
usta czerwone,
oczy modre,
włosy długie ciemne spleciome w warkocz.

Pochodzenie: Byla ona corka Zycha ze Zgorzelic .

Cechy charakteru : odważna,
smiała,
chytra,
sprytna,
dzielna
ma bardzo dobre serce ,
opiekuncza ,
zywa i energiczna dziewvczyna .

Umiejetnosci : dobra gospodyni,
jezdzi konno
umie polować, " obslugiwac sie " bronią
umie gotować i zna się na lekach, ziołach.