Odpowiedzi

2009-11-11T17:53:00+01:00
Reportaż

Reportaż nie ma schematu, na którym należałoby się opierać. W pewnym sensie istnieje pewien schemat, ale raczej jest to lista co być powinno i w jakiej kolejności. Owy schemat wygląda mniejwięcaj tak:

Tytuł
-------
lid
-------
Część właściwa


Tytuł - nie powinien być za długi. Musi ujmować dobrze to, co chcemy ukazać w naszym reportażu a jednocześnie musi być chwytliwy.

lid - Jest to zazwyczaj zmniejszony i wyróżniony tekst pod tytułe. Innymi słowy jest to parozdaniowa zapowiedź. Część ta jest oddzielnym akapitem.

Część właściwa - cała reszta tekstu reportażu. Krok po kroku opisujemy zdażenie, dodajemy akapity ułątwiające orientację w mieszance zdarzeń, opisów i cytatów (wypowiedzi innych osób).

Aby napisać dobry reportaż musimy umiejętnie operować słowem, dobrze dopasować się do tematu (a jednocześnie temat musi być interesujący). Dobrze, gdy urozmaicimi go wszelakimi wywiadami, wypowiedziami innych (można posłużyć się informacjami z innych źródeł, podając skąd informacje pochodzą). Dobrze jest sobie wcześniej wszystko rozplanować w kilku punktach.

ja niestety nigdy nie pisałam reportażu więc ci nie pomogę, przykro mi:(
3 1 3