Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-11T19:39:35+01:00
Krótkowzroczność jest stanem, w którym układ optyczny oka jest zbyt silny i obrazy powstają przed siatkówką. Jeśli porównalibyśmy gałkę oczną do kina, w którym znajduje się projektor i ekran, to układ optyczny, nazywany przez nas projektorem jest tak nastawiony, że widziany przez nas obraz powstaje przed ekranem, czyli siatkówką.
Krótkowzroczność może być refrakcyjna, kiedy soczewka lub rogówka mają taką siłę łamiącą, że obraz powstaje przed siatkówką, lub osiowa, gdy długość gałki ocznej jest zbyt duża do normalnej siły łamiącej układu optycznego.

Każdą wadę refrakcji koryguje się za pomocą okularów, szkieł kontaktowych i chirurgii. W krótkowzroczności stosuje się metodę Fiodorowa, polegającą na operacyjnym spłaszczeniu rogówki, którą nacina się promieniście. Wyparła ją jednak nowoczesna metoda chirurgii refrakcyjnej przy użyciu lasera. U dzieci powszechnie stosuje się korekcję okularową, ze względu na to, że proces wzrostu gałki ocznej nie został jeszcze zakończony. W uzasadnionych przypadkach można zastosować szkła kontaktowe. W przypadku nadwzroczności również zaleca się noszenie okularów lub szkieł kontaktowych. Dorosłych pacjentów można poddać zabiegowi laserowemu, lub zabiegowi wszczepienia soczewki.

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to sytuacja, w której obrazem koła na ‘ekranie’ nie jest koło, ale elipsa. Wynika to z tego, że niezborne, różne są dwa prostopadłe promienie krzywizny układu optycznego z rogówki lub soczewki. Zdarza się również, że z niezbornością idzie w parze krótkowzroczność lub nadwzroczność.
3 2 3
2009-11-11T19:49:16+01:00
Dalekowzoczność - wada wzroku, w której siatkówka znajduje się w zbyt małej odległości od soczewki, albo promienie świetlne załamywane są za słabo, by skupić się na siatkówce. Powoduje to, że człowiek niewyraźnie widzi przedmioty leżące blisko.Można skorygować ją dzięki soczewkom wypukłym. Wspomagaja one soczewkę oka w skupianiu światła.
Astygmatyzm - wada, w której soczewka ma niewłaściwy kształt, lub powieżchnia rogówki jest nierówna. Sprawia to, że światło nie jest skupiane w jednym punkcie, lecz w wielu ułozonych najczęsciej w pioniową linię. Nie da się go zupełnie wyleczyć.
Krótkowzroczność- wada, w której siatkówka leży zbyt daleko od soczewki lub promienie światła załamywane są zbyt mocno i skupiają się przed siatkówką. Soczewka wtedy nie moze zmienić kształtu na tyle, aby umożliwić widzenie przedmiotów leżących daleko. Koryguje się ją przy pomocy soczewek dwuwklęsłych. Dzięki nim promienie świetlne załamywane są tak, że skupiają się na siatkówce.
2 5 2
2009-11-11T19:56:29+01:00
Krótkowzroczność [ sama posiadam xd]
wydłużenie gałki ocznej powodujące zogniskowanie obrazu przed siatkówką; widzenie przedmiotów oddalonych jest nieostre; wadę wyrównują szkła wklęsłe, rozpraszające (tzw. minusowe) Wady te moznaa też wyleczyc laserem.

dalekowzroczność(nadwzroczność, hipermetropia)
wada wzroczna spowodowana skróceniem przednio-tylnej osi gałki ocznej; powoduje to zogniskowanie obrazu za siatkówką; wade wyrównują szkła wypukłe, skupiające (tzw. plusowe)

astygmatyzm
jedna z wad układu optycznego, objawiająca sie w ten sposób, że wąski pęk promieni świetlnych, wychodzących z punktu leżącego poza osią optyczną po przejściu przez układ nie przecina się w jedynym punkcie obrazowym, lecz wzdłuż 2 wzajemnie prostopadłych odcinków zw. ogniskami astygmatycznymi.
1 5 1