Odpowiedzi

2009-11-11T21:18:59+01:00
Książka pt. Szatan z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego jest książką kryminalno- detektywistyczną ale także trochę komiczną. Głównym bohaterem jest uczeń siódmej klasy Adam Cisowski. Ma on niesamowitą zdolność rozwiązywania zagadek. Odgadł tajemnicę profesora Gąsowskiego z pytania na lekcji. Profesor poprosił więc Adama aby udał się on z nim do Bejgoły i rozwiązał zagadkę o tajemniczych drzwiach. Podczas tej przygody Cisowski przeżywał wiele przygód, które czasami są naprawdę niebezpieczne. Poznaje piękną Wandę o fiołkowych oczach oraz komiczną postać Iwa Gąsowskiego który jest ojcem Wandy. Był on śmieszny ponieważ zapominał imienia swojej żony Ewy. Powieść kończy się że Adam nazywany przez prof. Gąsowskiego Piotrusiem odgaduje tajemnicę i przy tym się zakochuje...
17 3 17
2009-11-11T23:04:53+01:00
Adam cisowski to glowny bohater powiesci k.makuszynskiego pt. szatan z siodmej klasy.
nauczyciel historii zaproponaowal mu wspolny wyjazd w czasie wakacji.chcial,by chlopiec pomogl mu rozwiklac tajemnice znikajacych drzwi z dworku jego brata w bejgole.adas przyjal propozycje.
po przybyciu na miejsce zapoznal sie z dworkiem i okolica.podczas wieczornego rekonesansu zostal napadniety przez tajemniczego sprawxe.na szczescie nie odniosl powazniejszych obrazen.
penetrujac strych dworku adam znalazl pamietnik ksiedza Koszyczka.jego tresc zblizyla chlopca do odkrycia tajemnicy znikajacych drzwi.dowiedzial sie,ze w czasie wyprawy Napoleona na moskwe,przebywal w majatku ranny zolniez fracuski.mial on przy sobie zawiniatko,ktore po jego smierci zniknelo.przypuszczano,ze byly w nim ukryte pieniadze,ktore zolnierz,przeczuwajac smierc,gdzies ukryl.
gdy w niedlugi czas pozniej przybyl do domu panstwa gasowskich falszywy malarz,mlody detektyw domyslil sie,ze to wlasnie on jest napastnikiem,ktory go zaatakowal.
tenze ''malarz'',uciekajac z dworku,skradl znaleziony przez chlopca pamietnik.
w kilka dni pozniej adas wyjechal z Bejgoly.trafil do Wiliszek,gdzie wszedl w posiadanie listu francuza.idac tropem falszywego malarza,znalazl kryjowke opryszkow. niestety zostal przez nich schwytany.
dzien pozniej harcerze z pobliskiego obozu uwolnili chlopca,a wraz z nim wiezionego przez bandytow Francuza,ktory takze poszukiwal skarbu.po przeprawieniu sie przez jezioro,harcerze zaniesli rannego cudzoziemca na plebanie do ks.kazura. tam adas znalazl poszukiwane tak dlugo drzwi z ukrytym szyfrem.po odczytaniu napisu wrocil do bejgoly,gdzie upozorowal wydobycie skarbu.
tak jak przypuszczal,bandyci polakomili sie na znalezisko i wkrotce potem zostali aresztowani.
po pokonaniu ostatnich przeszkod chlopiec wraz z przyjaciolmi odnalazl prawdziwy skarb.

19 3 19