Odpowiedzi

2009-11-11T22:05:19+01:00
Http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=subjectpages&mainSRV=jpolski&methid=1827623&page=subpage&article_id=327747&page_id=25122
2009-11-11T22:07:21+01:00
"Piosenka o końcu świata" to jeden z najbardziej znanych wierszy Czesława Miłosza. Utwór pochodzi z tomu "Ocalenie"
Proste i klarowne są elementy składanki wiersza: zdania oznajmujące, z których każde buduje jakiś obraz. Składniki świata przedstawionego, odbierane pojedynczo są bardzo proste; razem tworzą całość wymagającą interpretacji. W obrazowaniu potwierdza się filmowa zasada kompozycji.
Piosenka uczy jak żyć, poprzez zachowanie staruszka - proroka.
Mądrość życia polega na świadomości śmierci. Wiersz ilustruje życie każdego przeciętnego człowieka. Utwór nie zawiera apokaliptycznych wizji. Podmiot liryczny mówi, że "koniec świata staje się już". W każdej chwili dla kogoś świat się kończy. Ponieważ "innego końca świata nie będzie", powinniśmy żyć tak, aby nasza codzienność była piękna i pełna dobra.
2009-11-11T22:36:27+01:00
Czesław Miłosz w wierszu przedstawia wizję "czasów ostatecznych" w całkiem inny sposób niż tradycja kulturowa.Przełamuje tradycyjne stereotypy i schematy.Koniec świata właśnie nadchodzi,nie jest to jednak obraz proroczych wizji.Dzień,w którym nastąpi ten koniec świata będzie zwykłym nie wyróżniającym się niczym dniem.Obraz tego świata kojarzy się bardziej z radością niż z ostatnimi chwilami życia człowieka.Ludzie zachowują się normalnie-dla nich jest to dzień jak każdy inny.Wszyscy stają się pogodni i leniwi tylko staruszek zachowuje spokój w obliczu śmierci,przywiązuje pomidory i nie zamierza przerywać swojej pracy-tylko on wie,że śmierć jest nieunikniona,ale potrafi tą wiadomość przyjąć godnie.
"Piosenka o końcu świata" mówi o mądrości życia i umierania.Śmierć jest dla każdego człowieka czymś innym,każdy ją inaczej przeżywa.Jeśli się już wie,że śmierć i tak przyjdzie to można ją przyjąć ze spokojem i dalej żyć,bo buntowanie się i sprzeciwianie nie ma sensu i jest śmieszne.Poeta daje nam do zrozumienia,że myślenie o życiu i śmierci ma nam pomóc w zrozumieniu sensu istnienia od urodzenia do śmierci.

mam nadzieję,że pomogłam.To jest moja notatka z zeszytu od polskiego,którą musiałam opracować-dostałam piątkę z minusem:)