Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-11T22:23:17+01:00
I was on my holidays. I was visiting my uncle in Florida. I was on the beach like the others. We were swimming and having sunbath.Suddenly somebody screamed. Everyone could see that the tornado is comming to us. I started to scream. I reminded myself that nearby is a hotel. They could have a basement, so I ran there. People on the beach were screaming and they were running in every direction. They didn't know what to do. Some of them went to the hotel like me. When the tornado ended everybody from the hotel basement went outside to see what happend. We saw broken trees, ruind houses etc. I was very scared. I wanted to go back home. I saw something like this for the first time and I thank god for saving me.

Byłam na wakacjach. Pojechałam z wizytą do mojego wuja na Florydę. Byłam na plaży tak jak inni ludzie. Pływaliśmy i opalaliśmy się. Nagle ktoś zaczął krzyczeć. Każdy mógł zobaczyć, że tornado zmierza w naszym kierunku. Zaczęłam krzyczeć. Przypomniałam sobie, że niedaleko jest hotel. Mogą mieć tam piwnicę, więc pobiegłam tam. Ludzie na plaży krzyczeli i biegali w każdym kierunku. Niektórzy z nich tak jak ja poszli do hotelu tak jak ja. Kiedy tornado przeszło wszyscy wyszliśmy z hotelowej piwnicy, żeby zobaczyć co się stało. Zobaczyliśmy połamane drzewa, zrujnowane domy itd. Byłam bardzo przestraszona. Chciałam wracać do domu. Widziałam coś takiego po raz pierwszy w życiu i dziękowałam Bogu że przeżyłam.

Pozdrawiam :)
3 5 3
2009-11-11T22:26:45+01:00
To byl moj pierwszy lot.
Bardzo sie balam/em.
...
Po ok 4 godz lotu czujlem/lam ze cos jest nie tak.
po chwili moje przypuszczenia sie sprawdzily.
-Nic sie nie dzieje, uspokuj sie - powtarzalem/lam sobie w glowie.
-Wszystko jest w porzadku.-ale nie bylo.
Salomol lecial w gol, czulem/lam to.
Rozbijemy sie - pomyslalem/lam.
Wszyscy krzyczeli, tylko nie ja.Ja umieralem/lam ze strachu.
...
Wiecej nie pamietam, chyba zemdlalam/em.
Obudzilem/lam sie polamana/y i posiniaczony/a w szpitalu.
-Miales/as szczescie - Uslyszalem/lamzza swojego lozka.Siedziala tam pielegniarka.- Tylko ty przezyles.


This was my first fly.
i was very scared....

At 4 oclock i feel somethink is wrong.
-Its ok, its nothing important.-im thinking - but real it didnt
Plane was slump, i feel this....Everybady was scream, but i didnt.Im too scared.
Plane was bluster.

..
More i dont remember.
I wake up in hospital.
I had broken leg and arm.
-youre lucky-ii hera, this was my nurse.
-only you alive.2 1 2
2009-11-11T22:35:57+01:00
It was a beautiful day. The sun was shining and there was so hot and nicely. It was a holiday and we were on the beach. Because I was hot, I wanted to cool. I jumped to the sea. While I was swimming, I noticed a dolphin! Oh, it was terrible! My parents stood up after they had heard me. They were as shocked as everyone on the beach. I tried to swim way to the beach, but I wasn't enough fast. The dolphin was faster! He gave his tooths to my arm, and I couldn't swim. Luckily my parents called for a sea rescue. After they had came, the dolphin was to swim away. I went to hospital and I had a broken arm only. What a good luck!

To był piękny dzień. Słońce świeciło, było gorąco i przyjemnie. To były wakacje i byliśmy na plazy. Było mi gorąco, więc chciałam się ochłodzić. Skoczyłam do morza. Podczas kiedy pływałam, zauważyłam delfina! Oh, to było straszne! Kiedy rodzice mnie usłyszeli, podskoczyli z wrażenia. Byli tak zszokowani jak każdy na plaży. Próbowałam płynąć w stronę plaży, ale byłam zbyt wolna. Delfin był szybszy! On wbił swoje zęby w moe ramię, więc nie mogłam płynąć. Na szczęście rodzice zadzwonili po ratownictwo morskie. Po ich przybyciu, delfin odpłynął. Pojechałam do szpitala i miałam tylko złamane ramię. Na szczęście!
2 3 2