Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • ona
  • Początkujący
2009-11-12T15:07:30+01:00
Dymorfizm płciowy – jeden z rodzajów dymorfizmu przejawiający się różnicami w morfologii, fenotypie samicy i samca jednego gatunku (np. różnica w wielkości i kształcie ciała i/lub ubarwieniu). Dymorfizm płciowy o różnym natężeniu jest powszechny wśród zwierząt i wynika z różnego fizjologicznegoprzeznaczenia danych płci w procesie przedłużania gatunku.
Dymorfizm płciowy jest widoczny u wielu grup zwierząt. U ssaków wyraża się większymi rozmiarami samców oraz czasem obecnością dodatkowych cech, takich jak np. rogi tylko u jednej z płci. Dymorfizm jest też widoczny u ptaków (głównie różnice ubarwienia) oraz innych kręgowców. Można go jednak zauważyć także u pierwotniejszych zwierząt, takich jak np. nicienie. Przykładem może być glista ludzka, której samiec jest wyraźnie mniejszy, ma haczykowato zakończoną tylną część ciała i w przeciwieństwie do samicy, ma wspólne ujście otworu odbytowego i nasieniowodu.
Dymorfizm jest bardzo silny wśród niektórych grup owadów, szczególnie owadów społecznych.
Przemiana pokoleń - cykl życiowy organizmu, w którym pokolenie rozmnażające się płciowo występuje na przemian z pokoleniem rozmnażającym się bezpłciowo.
15 3 15
2009-11-12T15:07:33+01:00
Dymorfizm płciowy to róznice w budowie między samicą a samcem
przemiana pokoleń to następowanie po sobie pokolenia
rozmnażającego się płciowo(gametofit) i pokolenia rozm. się bezpłciowo(sporofit)
9 4 9
2009-11-12T15:08:24+01:00
Dymorfizm płciowy - przejawia się różnicami w morfologii, fenotypie samicy i samca jednego gatunku. [Czyli jest to np. inny wygląd samicy i samca. Przykładem mogą być kaczki lub ludzie.]
Przemiana pokoleń - cykl życiowy organizmu, w którym pokolenie rozmnażające się płciowo występuje na przemian z pokoleniem rozmnażającym się bezpłciowo.

7 3 7