Odpowiedzi

2009-11-12T15:27:43+01:00
Wojna pozycyjna - wojna, podczas której obie walczące strony zajmują silnie umocnione pozycje (okopy, zasieki). Między walczącymi stronami znajduje się tzw. ziemia niczyja, nad którą żadna ze stron nie ma kontroli. Wyparcie przeciwnika - i tym samym przesunięcie linii frontu - jest bardzo utrudnione. Wojna taka charakteryzuje się małą ruchliwością frontu, długotrwałymi walkami zaczepno-obronnymi oraz małym tempem działań zmierzających do przełamania obrony nieprzyjaciela. Wojna pozycyjna była charakterystyczna podczas I wojny światowej dla frontu zachodniego. W tej wojnie obie strony wierzyły, iż przewaga liczebna pozwoli na odniesienie ostatecznego zwycięstwa, mimo zwiększonej siły obrony, wyposażonej w zmechanizowany sprzęt bojowy. Wojna ta przynosiła ogromne straty w ludziach (np. w bitwie pod Verdun)

Wojna błyskawiczna (z niemieckiego Blitzkrieg), doktryna wypracowana przez wojskowych niemieckich, zakładająca osiągnięcie sukcesu podczas jednej szybkiej kampanii. Wojna błyskawiczna rozpoczyna się niespodziewanym atakiem, co zabronione jest przez międzynarodowe prawo wojenne.
2009-11-12T15:28:12+01:00
Wojna błyskawiczna tzw. blitzkrieg polegała na szybkim zaskoczeniu i otoczeniu wroga pojazdami np. czołgami, a wojna pozycyjna to powolne działania piechotą typu okopy... Blitzkriegiem posługiwali się głównie Niemcy podczas II wojny światowej, a wojny pozycyjnej używano podczas I wojny światowej.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-12T15:28:13+01:00
Wojna pozycyjna charakteryzuje się tym, że żaden z przeciwników i uczestników walki nie utrzymuje przewagi na froncie przez dłuższy czas...

wojna błyskawiczna polega na realizowaniu wcześniej ułożonego planu w celu podbicia jakiegoś terenu...
polegała ona również na zaskoczeniu przeciwnika...
wojnę błyskawiczną nazywano także : blitzkrieg