Odpowiedzi

2009-11-12T16:45:13+01:00
Skrzypy :
budowa : Charakteryzują się okółkowym umieszczeniem liści i gałęzi na pędzie. Zarodnie są umieszczone terminalnie na trzoneczkach u form prymitywnych, a u form ewolucyjnie zaawansowanych zarodnie tworzą parasolowaty twór zwany tarczowatym liściem zarodnionośnym. Główną formą rośliny jest sporofit, gametofit zaś jest drobny i plechowaty. Plemniki opatrzone są wieloma nićmi.

występowanie :Zależnie od gatunku, rosną w różnych, przeważnie wilgotnych i zacienionych środowiskach, np. na wilgotnych glebach piaszczystych (skrzyp polny), podmokłych łąkach (skrzyp błotny i skrzyp bagienny), w lasach (skrzyp leśny), nad brzegami potoków, w runie lasów liściastych. Niektóre mogą żyć w suchszych miejscach, np. nasypy kolejowe (skrzyp polny). W bardzo wielu przypadkach skrzypy są trudnymi do wytępienia chwastami polnymi i łąkowymi.

rola :Ziele skrzypu ma działanie: moczopędne, wzmacniające, przeciwkrwotoczne, uszczelniające naczynia krwionośne, krwiotwórcze, przeciwreumatyczne, pobudzające przemianę materii, przyspieszające gojenie, odtruwające, ściągające.
Związki krzemu utrzymują prawidłową elastyczność i odporność naskórka, błon śluzowych, tkanki łącznej i kości.
Krzemionka jest jednym ze składników organizmu, których ubywa z wiekiem. Dlatego leki zawierające skrzyp zaleca się często osobom starszym. Zapobiegają na przykład osteoporozie.

WIDŁAKI :
budowa :Pokrój
Widłaki mają widlasto rozgałęzione pędy i korzenie. Pędy pokryte są drobnymi listkami, przymocowują się do podłoża za pomocą korzeni.

Liście
W liściu znajduje się tylko jedna, nierozgałęziona wiązka przewodząca. Liść widłaka jest prawdopodobnie tworem filogenetycznie niezależnym od liścia innych paprotników i roślin nasiennych i zaliczane są na ogół do mikrofili. Nie jest to jednak pewne bowiem brak luk liściowych w walcu osiowym przemawia za tym, że są to wyrostki łodygi zaopatrywane przez wyrosty protosteli.

występowanie : Ponad 300 milionów lat temu widłaki dominowały na Ziemi. Tworzyły rozległe podmokłe lasy. Pradawne widłaki dorównywały rozmiarami dzisiejszym drzewom. Z ciał tych roślin a właściwie ich wymarłych krewniaków powstały wykorzystywane do dziś pokłady węgla kamiennego.

rola :Z ciał tych roślin a właściwie ich wymarłych krewniaków powstały wykorzystywane do dziś pokłady węgla kamiennego.


Pozdrawiam :)
1 5 1