Napisz list do koleżanki lub kolegi z Angli w którym opiszesz miejsce w twoim kraju szczególnie warte polecenia turystom z zagranicy . Określ co to za miejsce i gdzie w polsce się znajdują napisz co można zobaczyć i dlaczego warto je zwiedzić zapropnuj wspólną wycieczke do tego miejsca , podajając termin . Poproś o szybką odpowiedź i wyraź nadzieje na spotkanie . prosze z góry dziękuje

1

Odpowiedzi

2009-05-06T14:50:02+02:00
Dear Anna,
I hope everything is fine with you. I`m sorry I haven`t written to you for such a long time.
You know, I spend my last weekend in Cracow. I visited the Wawel castle, and I was so impressed that I decided to write to you.
The Wawel castle is situated in the center od Cracow, next to Wisła river. It is a pleace where the Polish kings and queens lived.
There are a lot of interesting things to see there. I think that one of the most exiting sights is the pleace with the kings tombs. it is worth seeing, because you can leanr a lot of about Polish history, there is a very special atmosphere in it.
I would be so happy if you could see this all. Would you like to come to Poland and visit the Wawel castle with me? We can go there next holidays.
Write as soon as possible.
Hope to see you soon.
All the best,
XYZ

z sciąga.pl
1 5 1