Odpowiedzi

2009-11-13T09:10:53+01:00


Snatiago jest głównym bohaterem powieści Ernesta Hemingwaya p.t. :?Stary człowiek i morze?. Jest osobą w starszym wieku. Pracuje jako rybak w Golfstromie na Kubie. Tam również mieszka. Jego warunki mieszkalne nie są zbyt dobre. Jego dom to chata sklecona z palmy królewskiej, w której nie ma ani światła ani wody. Santiago to samotny wdowiec, którego przyjacielem jest Manolin- chłopiec pomagający mu w połowach do osiemdziesiątego czwartego dnia, a potem w dźwiganiu ekwipunku z łodzi i na łódź.
Stary Santiago jest chudy i suchy. Na jego karku rozpościerają się głębokie bruzdy, a na twarzy brunatne plamy po raku skóry. Na jego dłoniach widnieją głębokie szramy od wyciągani linką ciężkich ryb. Santiago posiada niebieskie, wesołe i niezłomne oczy. Jego codzienne ubranie stanowi wielokrotnie połatana koszula i spodnie.
Santiago jest człowiekiem silnym, cierpliwym i wytrwałym. Potwierdzają to różńe sytuacje na morzu i lądzie, które go nie przerażają i nie zniechęcają, np.:
?- Już mnie pobiły -pomyślał- jestem za stary żeby zatłuc rekina na śmierć. Ale próbuję tego, dopóki mam wiosła, pałkę i rumpel.?
Jego pomysłowość pozwala mu przetrwać na morzu. Po utraceniu wszystkich prawie narzędzi, które służyły mu do walki z atakującymi go rekinami wpadł na pomysł sporządzenia nowego przyrządu:
?-I owszem jest rada -rzekł głośno- Mogę przywiązać nóż do trzonka wiosła.?
Rybak jest wyrozumiały oraz nie potrafi Si ę gniewać. Można to wywnioskować po przeczytaniu następującego fragmentu.:
?Siedzieli na tarasie i wielu rybaków podkpiwało ze starego, ale on się nie gniewał.?
Santiago jest też odważny oraz dobrze wyszkolony w swoim fach. Dokładnie wie na ile sążni spuścić linkę oraz przewiduje ruchy ryby i konsekwencje swoich działań, a więc jest mądry.
Rybak jest osobą dobrą, kochającą i wdzięczną. Szczególną miłością obdarza Manolina. Podczas samotnego dryfowania po morzu tęskni za nim:
?-Chciałbym, żeby chłopiec tu był (?)?
Swoją wdzięcznością obdarza również Martina- właściciela baru, który ?karmi? Santiago:
?(?)- Kto ci to dał?
- Martin. Właściciel.
- Muszę mu podziękować.
- Już mu podziękowałem.(?)
- Dam mu mięso z brzucha wielkiej ryby(?)?
Ogólnie stosunek Santiago do otoczenia jest przyjazny. Jest on miły, uprzejmy i troskliwy dla wszystkich ludzi, chociaż nie ma zbyt wiele okazji, aby to udowodnić.
Moim zdaniem Santiago jest osobą zasługującą na ludzką miłość i przyjaźń. Ma w sobie wiele pozytywnej energii, której być może wyraźnie nie okazuje. Jest to wzór człowieka, który naprawdę spełnia nakaz: ?Kochaj bliźniego jak siebie samego?.