Odpowiedzi

2009-05-05T17:14:23+02:00
a) Na przykład insulina tak wpływa na komórki, że aktywuje mechanizmy pobierania glukozy, co powoduje spadek stężenia glukozy we krwi. Aktywacja lub dezaktywacja odbywa się przez łączenie ze specyficznymi błonowymi lub wewnątrzkomórkowymi receptorami.

Wiele hormonów ma działanie wzajemnie antagonistyczne – np. insulina i glukagon. Insulina powoduje spadek stężenia glukozy we krwi, a glukagon wzrost jej stężenia.

b)hormon i neuroprzekaźnik katecholaminowy wytwarzany przez gruczoły dokrewne pochodzące z grzebienia nerwowego (rdzeń nadnerczy, ciałka przyzwojowe, komórki C tarczycy) i wydzielany na zakończeniach włókien współczulnego układu nerwowego.Powstaje w nadnerczach. Gdy jesteśmy w podbramkowej sytuacji, hormon mobilizuje siły potrzebne do działania lub ucieczki. Pod jego wpływem rośnie ciśnienie krwi, serce bije szybciej, a mięśnie się napinają. Więcej adrenaliny wydziela się też w miłych dla nas chwilach. Jeśli żyjemy w dużym stresie, poziom hormonu nie wraca do normy. Nie powstaje więc noradrenalina, która ma wyciszyć organizm. To niekorzystnie wpływa na układ krwionośny i nerwowy. Aby zachować równowagę, powinniśmy wypracować sobie kilka technik relaksujących – może to być spacer, gimnastyka lub hobby. W stresie nie należy palić papierosów, pić alkoholu ani kawy.
3 5 3