Odpowiedzi

2009-11-12T17:07:56+01:00
. Płazy rozmnażają się płciowo. Są organizmami rozdzielnopłciowymi z wyraźnym dymorfizmem płciowym (różnica w wyglądzie między samcem a samicą). Zapłodnienie u płazów jest zewnętrzne, następuje w środowisku wodnym. Samiec obejmuje samicę i przytrzymuje ją dzięki zgrubieniom na palcach kończyn. Samica składa bardzo dużo jaj, które oblewane są plemnikami. Skrzek tworzy galaretowate skupiska. Z zapłodnionego jaja powstaje larwa nazywana kijanką. Rozwój kijanki odbywa się w wodzie, dzięki licznym przystosowaniom do tego środowiska. Kijanka ma kształt wrzecionowaty, posiada ogon, skrzela zewnętrzne, a następnie wewnętrzne, jeden obieg krwi, linię boczną. W czasie wzrostu i rozwoju kijanki następują liczne zmiany przystosowujące ją do życia na lądzie, gdy dorośnie. Pojawiają się płuca, kończyny (u żab wcześniej przednie, później tylne) oraz zmienia się układ krwionośny, szkielet, układ moczowy. Przeobrażenie (metamorfoza) postaci larwalnej w dorosłą trwa przez kilkadziesiąt dni i zależy od temperatury wody i ilości pokarmu.

gady- zapłodnienie gadów jest zawsze wewnętrzne.Większość składa jaja niektóre są żyworodne-jajożyworodne tzn jaja ich są przetrzymywane w drogach rodnych samicy i tam też następuje rozwój zarodków i wylęg młodych.Jajo otoczone grubą błoną albo jeszcze wapienną skorupką są duże zawierają białko i żółtko.Żółtko jest to właściwa komórka jajowa; cytoplazma z jądrem stanowi jedna zaledwie maleńką płytkę pływającą po jego powierzchni.Cała reszta żółtka to zapas żywności dla rozwijającego się zarodka.We wczesnym stadium rozwoju wyrastają z zarodka fałdy nabłonka które następnie wyścielają całą skorupkę i otaczają zarodek jako błony płodowe.Stwarzają one dla zarodka wodne środowisko rozwoju są bogato unaczynione i służą jako narząd wymiany gazowej.Zarodek odkłada w nich także produkty azotowej przemiany materii początkowo w postaci amoniaku wkrótce jednak zaczyna wytwarzać kwas moczowy który gromadzi się na dnie jaja jako warstewka nieszkodliwych kryształków
ystępuje zapłodnienie wewnętrzne,
2009-11-12T22:40:01+01:00
GADY : szkielet zbudowany z 5 odcinków (szyjny, piersiowy, lędźwiowy,krzyżowy, ogonowy),
narządem wydalania są nerki ostateczne
nie występują formy larwalne ( rozwój prosty )
od mózgowia uchodzi 12 par nerwów czaszkowych;
ciało pokryte silnie zrogowaciałym wielowarstwowym naskórkiem
PŁAZY : szkielet zbudowany z 4 odcinków (szyjny tułowiowy, krzyżowy ogonowy) występują postaci larwalne (kijanki)
od mózgowia uchodzi 10 par nerwów czaszkowych, ciało pokryte cienkim wielowarstwowym naskórkiem co umożliwia wymianę gazową (oddychają całym ciałem )