Odpowiedzi

2009-11-12T17:12:57+01:00
Najważniejszą formacja wojskową w greckich polis byli hopolici. W walce używali włóczni i mieczy, natomiast do ochrony służyły im pancerze hełmy oraz okrągłe tarcze (Hoplony). Podczas najazdu Perskiego okazali sie skuteczniejsi niż Perska najlepsza jednostka zwana Nieśmiertelni, uważani za najlepszych wojowników na Bliskim Wschodzie.
Falanga grecka to szyk bojowy piechoty greckiej.Tworzyli go hoplici ustawieni w kilkusetmetrowe szeregi, które skutecznie zagradzały drogę przeciwnikom.Żołnierze wspólnie chronili się za pomocą zachodzących na siebie tarcz.Podczas walki równie ważna jak siła i sprawność poszczególnych wojowników była ich współpraca.Przerwanie falangi oraz wdarcie się wroga na tyły kończyło się zazwyczaj klęską.
8 3 8
2009-11-12T17:17:01+01:00
Grecy posiadali nieliczną jazdę - czyli oddziały konne - i prawie nie mieli łuczników. Siły zbrojne greckich polis tworzyli hoplici, to znaczy ciężkozbrojni piesi wojownicy. Hoplici walczyli w szyku zwanym falangą. Wyglądali jak żywy mur: stawali jeden obok drugiego, a każdy z nich zasłaniał tarczą lewy bok własny i prawy bok sąsiada. Za pierwszym szeregiem falangi stał następny; jeśli hoplita z pierwszego szeregu padał na ziemię, jego miejsce zajmował wojownik z drugiego szeregu. Starcia na lądzie między wojskami różnych polis zwykle nie były bardzo krwawe - chodziło raczej o zmuszenie wrogów do ucieczki niż o zniszczenie ich armii
5 4 5
2009-11-12T21:30:43+01:00
Podstawą greckiej armi byla piechota.Obowiązek słuzby wojskowej leżał na każdym obywatelu i byl to dla niego zaszczyt.Grecki piechór to hoplita .Szyk bojowy to falanga (minimum 8 rzędow , może być wiecej ale nie mniej). W 1 rzedzie zawsze stali młodzi a w dalszych wetarani.Po bokach falangi stała konnica , a odziałami pomocniczymi byli łucznicy.Grecka armia mala rownierz okręty wojenne.
6 2 6