Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-12T19:09:41+01:00
1.
Zenek Wójcik to pierwszoplanowy bohater książki, pt. "Ten obcy".
Był sam, ponieważ jego matka zmarła, a od ojca uciekł, gdyż ten pił i znęcał się nad nim.
Twarz miał zaniedbaną, szarawą od brudu. Włosy ciemne, od pewnego czasu utracone połysku. Piękne, szeroko rozstawione brwi i chode policzki nadawały twarzy powagę i skromność. Duże, błyszczące i bardzo ciekawe świata oczy wzbudziły w uli zaskoczenie. Był ubrany w znieszczoną wiatrówkę i drelichowe spodnie. Lewą stopę miał skaleczoną o pękniete szkło i owiniętą brudnym bandażem. Był bardzo zwinny i szybko biegał.
Jego plusem było, że był odporny na ból i wszelakie złe wspomnienia.
Uczciwe, dobre serce było wrażliwe na krzywdę i współczuło innym. Tajemniczość i małomówność to główna cecha jego charakteru, również skrytość.
Gdy ktoś zwierzył mu tajemnicę to zawsze zachowywał ją dla siebie. Waleczny i odważny. Upartość pomagała mu dążyć do celu. Znał gatunki ptaków i miał dobry kontakt ze zwierzętami. pomysłowość i właśnie upartość dążenia do celu oddały zazdrość najpierw u Julka, a potem także u Pestki.
Był bardzo skromny, gdyż nie szukał rozgłosu.
Nie zwieżał się nikomu, bo wiedział, że może liczyć tylko na siebie.
Zenek bardzo się wywyższał, myślał, że jest najmądrzejszy, ponieważ był najstarszy z całej paczki.
nie znosił, gdy ktoś mu się sprzeciwiał. Do nowych znajomych nie miał zaufania, odzywał się arogancko i nie odpowiadał na zadawane mu pytania.
Zenek dla Julka był bohaterem, kimś naprawdę ważnym, a dla Mariana po prostu zwykłym włóczęgom, kimś na kogo trzeba zwracać większą uwagę i patrzeć mu na ręce.
Myśle, że Zenon Wójcik to chłopak z wieloma wadami, lecz posiada także zalety.
U Zenka wazna zaleta to, to aby dotrzymywać tajemnic.
Nie podoba mi się to, że się strasznie wywyższał, uważał siebie za najważniejszego i, że często kpił sobie z przyjaciół.
Był wrazliwy na krzywdę innych, tylko dlatego, że kiedyś doznawał wielkiej krzywdy w domu przez ojca.
Źle, że nie znosił sprzeciwu, bo przecież każdy człowiek powinien mieć swoje zdanie i powinien się go trzymać.
Odwaga u chłopca w jego wieku to rzadka cecha, gdyż na dodatek okazywał ją w taki sposób. Zenek mimo wszystko, że ma tyle wad bardzo mi się podoba jako bohater tej powieści i wydaje mi sie, że mógłby być moim przyjacielem. Jeżeli jesteście ciekawi co dalej działo się z Zenkiem i z jego nowymi przyjaciółmi to zachęcam przeczytać dalsze przygody, które zawarte są w książce, pt. "Inna?", a jest to także powieść pisana przez Irenę Jurgielewiczową.

2.
a) [...]był sam, gdyż matka zmarła, a ojciec pił i znęcał się nad nim[...]
b) dobre układy z mamą, o tacie nic nie ma mowy w lekturze...
c) tata pożucił ją i jej mamę dla innej kobiety, z mamą dobrze się porozumiewała
1 5 1
2009-11-12T19:16:55+01:00
Charakterystyka Uli
Ula to cicha, spokojna, nieśmiała, subtelna dziewczyna zupełne przeciwieństwo Pesetki. Łatwo ją onieśmielić, zawstydzić, zasmucić, zranić. Jest wrażliwa, głęboko współczuje wszystkim pokrzywdzonym (Dunajowi, Zenkowi), których cierpienie dobrze rozumie. Umie być samodzielna i zaradna. Jest dobra i cierpliwa, dyskretna. Właśnie tymi cechami zjednuje sobie Zenka.
Jest to dziewczynka bardzo szlachetna i uczciwa. Pracuje, by zwrócić ukradzione przez Zenka pieniądze. Odważnie broni swojego zadania. Bardzo mocno przyżywa to. że ojciec ją opóścił. Jest wierna w uczuciach, choć niełatwo ją skłonić, by je okazała.
Ula uważa; " Ojca powinno się mieć od samego początku...zawsze. Inaczej jest źle i ciężko i nie wiadomo wcale, jak z tego wybrnąć". Bohaterka ma żal, że ojciec opóścił ją i matke. Nie potrafi mu wybaczyć bólu i tęsknoty, jakich im przysporzył. Poza tym nie czuje się przez ojca kochana. Może on nie potrafi jej tego ukazać, a może to ona traktuje go chłodno i z rezerwa? W końcu odzyskuje do ojca zaufanie i obdarza go miłościa.
3 2 3