Odpowiedzi

2009-11-12T19:35:07+01:00
Budowa samolotu musi być przystosowana do warunków panujących w powietrzu. Maszyna podczas lotu elektryzuje się, gdyż pociera o cząsteczki powietrza. Efektem tego jest różnica potencjałów między ziemią a samolotem. W tym celu wyposażono opony samolotów w specjalny składnik przewodzący ładunek elektryczny, by podczas wysiadania pasażerów z samolotu, któryś z nich nie został porażony prądem.
4 4 4
2009-11-12T19:37:11+01:00
Dlatego bo ma mietkie lodowanie a naprzyklad jak by byly z kauczuka do by sie odbijaly i bylo by bardzo slisko na najleprze opony to so z gumy
  • Użytkownik Zadane
2009-11-12T19:40:15+01:00
Ponieważ samolot jest zbudowany głównie z metalu(przynajmniej większość). Podczas lotu na skutek odizolowania od Ziemi dochodzi do naładowania samolotu ładunkiem elektrycznym. Dziejs się to np. na skutek tarcia- opór powietrza stawiany samolotowi.
Skoro jest naładowany, wysiadający pasażerowie schodząc po schodach doznali by porażenia ładunkiem. Stawiając krok na ziemi, a drugą nogą będąc jeszcze na schodach zamykali by obwód elektryczny, będąc "opornikiem" między dwoma elektrodami- ziemią i samolotem.
Dlatego opony przewodzą ładunki elektryczne aby wyeliminować ten problem.
Podobna sytuacja jest przy odzieży antyelektrostatycznej- ma ona co kilka mm przeplataną nitkę przewodzącą prąd. Pracownik mający kontakt z materiałami łatwo ulegającymi zniszczeniu, bądź eksplozji dotyka się do specjalnych miejsc w pracy( zazwyczaj sąto płyty przymocowane do ścian) i odprowadza tam potencjalny ładunek zebrany na sobie.