Odpowiedzi

2009-11-12T20:11:59+01:00
Sprawozdanie – recenzja książki pt. „ Balladyna”.

Akcja toczy się koło jeziora Gopło. Głównymi bohaterami dramatu są wdowa, jej córki Balladyna i Alina, królowa jeziora Goplana, Skierka, Chochlik, Filon, ukochany Balladyny chłop Grabiec, książe Kirkor, fon Kostryn
i Popiel III - pustelnik.
Królowa jeziora, Goplana zakochuje się w Grabcu, który jest z kolei ukochanym Balladyny, córki wdowy. Goplana jest załamana tym, że Grabiec nieodwzajemnia jej uczuć. Postanawia zrobić wszystko żeby byli razem. Każe swoim sługom, Chochlikowi i Skierce śledzić Grabca i tak pokierować wozem księcia Kirkora aby dotarł do chaty wdowy i jej córek, Balladyny i Aliny. Gdy Kirkor trafia o ich domu od razu zakochuje się w obu jej córkach. Wdowa wymyśla więc, że ta, która przyniesie więcej malin zostanie jego żoną. Obie córki idą rano do lasu po maliny. W czasie zbierania, Balladyna zabija swoją siostrę, zabiera maliny i zostawia ją martwą w lesie. Sama natomiast wraca do chaty i mówi, że Alina uciekła z jakimś przybłędą. Przez to kłamstwo ma na czole czerwoną plamę, która nie chce się zmyć.
Książe Kirkor poślubia Balladyną i zabiera je, razem z matką do zamku. Jednak za kilka dni wyjeżdża i zostawia żonę w zamku. Okazuje się, że Balladyna jest niewdzięczną córką, ponieważ wyrzuca swoją matkę z zamku, a ta staje się bezdomną. Potem zabija pustelnika, Popiela III. Kiedy wraca jej mąż, książę Kirkor, Balladyna atakuje go, zabija i obejmuje tron. Następnie wprowadza własne rządy. Pewnego dnia jednak przychodzi do niej pewien człowiek, Filon. Balladyna nie wie kim on jest, opowiada mu historie o dwóch córkach i wielu zabójstwach, pokazuje mu nawet dowody tych zbrodni. Następnie zjawia się jej matka, teraz ślepa, również opowiada jej historię podobna do Filona. Pod naporem kanclerza królowa Balladyna wydaje wyrok „śmierć za śmierć”, i w tym momencie uderza w nią piorun.
Dramat kończy się sprawiedliwym wyrokiem. Zło zostało ukarane, ale szkoda, że tak późno. Przez okropną i fałszywą Balladynę zginało tylu niewinnych ludzi.