Odpowiedzi

2009-11-12T19:58:12+01:00
Mitologia współcześnie jest wykorzystywana w różny sposób, często spotykamy się z odniesieniami do mitycznych postaci lub wydarzeń w przysłowiach lub określeniach - tak jest np. z puszką Pandory, stajnią Augiasza czy syzyfowymi pracami.

Często wykorzystuje się też imiona mitologicznych postaci - tutaj możemy się spotkać np. z mitycznym Charonem, którego imieniem nazwano zakład pogrzebowy.

Wzorce antyczne, które do dziś zachowały swoją aktualność.

Mity wykorzystywane są także w literaturze fantasy. Najbardziej chyba znanym przykładem jest Tolkien, u którego można doszukać się paru różnych nawiązań do mitologii skandynawskiej, takich jak imiona krasnoludów i Gandalfa w Hobbicie, które są zaczerpnięte z Voluspy czy też nawiązania do Sagi o Wolsungach w historii Turina.

Myślę, że kultura antyczna od wieków stanowi natchnienie dla pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy i poetów. Działo się tak dzięki znaczeniu mitologii w europejskiej kulturze, metaforom i alegoriom znajdującym się w opowieściach mitologicznych i ich oddziaływaniu na ludzką psychikę oraz dzięki podziwu artystów dla piękna mitologicznych bohaterów

Współcześnie ludzie nie wierzą w mitologiczne bóstwa i boginki, ale nadal sięgają do zasobów mitologii w poszukiwaniu ciekawych historii.
1 3 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-12T20:00:14+01:00
- wyrażenia frazeologiczne
-porównywanie osób do postaci z mitologi
-porównywanie sytuacji do sytuacji z mitologi
-porównywanie miejsc do miejsc z mitologi
-pisanie utworów literackich o tematyce mitologicznej
-wybieranie pseudonimów związanych z postaciami z mitologi ( u mnie w szkole tak jest)