Przedstaw jedno zdarzenie (np. gwałtowną zmianę pogody, czyjś upadek, wylanie się wody z akwarium w pracowni biologicznej) w dwóch wariantach:
a) beznamiętnie i z dystansem;
b) ze środka, na gorąco, emocjonalnie.
Jakich środków językowych trzeba użyć w tych dwóch relacjach?

1

Odpowiedzi

2009-11-12T20:48:43+01:00
W dniu dzisiejszym na chemii pani chciała pokazać nam pewne doświadczenie. prosiła nas byśmy podeszli bliżej jednocześnie, abysmy nie trzęśli w tym czasie stolikiem na doświadczenia, gdyż jest to niebezpoieczne. w trakcie pokazu kamil chcąc popisać się przed kolegami trącił nogą stolik. zawartość próbówki zawrzała i wykipiała na stolik, w którym wypaliła dziurę. Pani bardzo się zdenerwowała i zapowiedziała, że na następnej lekcji piszemy kartkówkę.

dziś na chemii pani chciała pokazać nam fajne doświadczenie. poprosiła abyśmy podeszli blisko i nie trącali stolika, bo jest to niebezpieczne dla nas. niestety Kamil, klasowy błaezen, chcąc zaimponować swoim niezbyt wielkim ilorazem inteligencji kopnął nogę stolika. zawartosc probowki gwałtownie spieniła się i wykipiała na stolik. odskoczyliśmy wszyscy z piskiem od stolika, w którym substancja wypaliła już sporą dziurę. Pani sie zdenerwowala i zapowiedziala kartkowke na nastepną lekcję, co było niesprawiedliwe, bo tylko jedna osobo złamała zakaz.

w pierwszym wypadku piszemy sucho o faktach, przedstawiamy to co się zdarzyło bez wyrażania własnej opinii i uczuć. w drugim tekście relacjonując wydarzenie opisuję reakcję klasy, swoje uczucia, emocje, zdanie m.in. za pomocą przymiotników (niesprawiedliwe, niezbyt wielkim) i swoich komentarzy (co bylo niesprawiedliwe).