Napiszecie mi najważniejsze informacje o :
Zamku w Baranowie Sandomierskim
Rynku w Sandomierzu
Renesansowych kamienicach w Kazimierzu Dolnym
Kaplicy Zygmunta w Wawelu w Krakowie
Ratuszy w Zamościu
Ratuszu w poznaniu
?
Z góry dziękuję:*

2

Odpowiedzi

2009-11-12T20:49:37+01:00
Wujek google nie gryzie.
1)W Baranowie Sandomierskim znajduje się późnorenesansowy zamek, ze względu na podobieństwa zwany Małym Wawelem. Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591-1606.
2)Jeden z najpiękniejszych renesansowych Ratuszy w Polsce odznacza się niecodzienną bryłą, powstałą w XIV i XV wieku, ozdobioną w XVI wieku attyką. Jest to najstarsza budowla na Rynku. Otynkowana na biało wieża dobudowana w XVII wieku, z arkadowym wejściem do sal parteru pokryta jest blaszanym dachem i zwieńczona orłem z czasów Księstwa Warszawskiego. Stanowi ona świetny element kontrastowy dla ciemnej bryły pozostałej części budowli z cegły.
3)KAMIENICE PRZYBYŁÓW - "Pod Świętym Mikołajem" i "Pod Świętym Krzysztofem", wybudowane w stylu późnorenesansowym w 1615 r. wyróżniają się bogactwem dekoracji, stanowiąc ozdobę rynku.
Dwie najbardziej okazałe kamienice w Rynku pochodza z początku XVII wieku i wystawione zostały przez braci-Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Bogato zdobione fasady kamienic stanowią źródło informacji o mentalności i gustach ówczesnych zamożnych kupców. Wśród dekoracji przedstawiających postacie biblijne oraz świętych, a także motywy roślinne i zwierzęce, rozmiarami wyróżniają się przedstawienia patronów fundatorów domów - św.Mikołaja biskupa oraz św.Krzysztofa.
4)Kaplica Zygmuntowska zw. także Królewską, Rorantystów i Jagiellońską, p.w. Wniebowzięcia NP Marii oraz św. Barbary – jedna z 19 kaplic, otaczających Katedrę Wawelską. Niemiecki historyk sztuki August Ottmar Essenwein (1831-1892) nazwał ją perłą renesansu z tej strony Alp. Jest to przykład florenckiej architektury renesansowej poza Włochami.
5)Ratusz w Zamościu – manierystyczno-barokowy, główny budynek na zamojskim Starym Mieście. Znajduje się w północnej pierzei Rynku Wielkiego, po stronie zachodniej, jest nieco wysunięty do środka rynku. Posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody.
6)Ratusz w Poznaniu - renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-12T20:54:50+01:00
W Baranowie Sandomierskim znajduje się późnorenesansowy zamek, ze względu na podobieństwa zwany Małym Wawelem. Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591-1606.Perła architektury renesansowej - zamek w Baranowie Sandomierskim położony jest w nizinie dolnej Wisły. Pierwotny rycerski dwór obronny należał do rodziny Baranowskich herbu Grzymała

KAMIENICE PRZYBYŁÓW - "Pod Świętym Mikołajem" i "Pod Świętym Krzysztofem", wybudowane w stylu późnorenesansowym w 1615 r. wyróżniają się bogactwem dekoracji, stanowiąc ozdobę rynku.
Dwie najbardziej okazałe kamienice w Rynku pochodza z początku XVII wieku i wystawione zostały przez braci-Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Bogato zdobione fasady kamienic stanowią źródło informacji o mentalności i gustach ówczesnych zamożnych kupców. Wśród dekoracji przedstawiających postacie biblijne oraz świętych, a także motywy roślinne i zwierzęce, rozmiarami wyróżniają się przedstawienia patronów fundatorów domów - św.Mikołaja biskupa oraz św.Krzysztofa.
Kamienica Celejowska
Kamienica pod św. Mikołajem i Krzysztofem
Kamienica Biała

Kaplica Zygmuntowska zw. także Królewską, Rorantystów i Jagiellońską, p.w. Wniebowzięcia NP Marii oraz św. Barbary – jedna z 19 kaplic, otaczających Katedrę Wawelską. Niemiecki historyk sztuki A. Essenwein (XIX w.) nazwał ją perłą renesansu z tej strony Alp. Jest to przykład florenckiej architektury renesansowej poza Włochami.

Ratuszu w Poznaniu-
Ratusz po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1310 roku jako Domus consulum. Jego budowę zakończono około 1300 za panowania Wacława II Czeskiego. Początkowo był to jednopiętrowy budynek wzniesiony na planie kwadratu, który rozrastał się stosownie do potrzeb bogacącego się miasta. W 1536 roku pożar osłabił konstrukcję tego wspaniałego gmachu. Tak się zaczyna historia jednej z najwspanialszych budowli renesansowej, którą w 1550 zaczął przebudowywać włoski architekt Jan Baptysta Quadro.

Ratusz w Zamościu-Zbudowany został na przełomie XVI i XVII w. wg projektu Bernarda Moranda. W latach 1639 - 1651 gruntownie przebudowany przez Jana Jaroszewicza i Jana Wolffa. Obiekt powiększono i podwyższono przez wprowadzenie trzech kondygnacji z wysoką attyką. Elewacje o manierystycznych proporcjach, rytmicznych podziałach i bogatym wystroju architektonicznym. W XVIII w. przed fasadą ratusza wybudowano odwach i dwuskrzydłowe, wachlarzowe schody wsparte na arkadach. W 1770r. wieża otrzymała smukły hełm z latarnią


Więcej informacji masz tutaj:
http://zapytaj.com.pl/Category/015,004/2,1227473,MaM_pRoSbE_dAm_NaJ__xD_6_klasa_SP.html3 3 3