1 Wykorzystując poznane wiadomości , zastanów się i odpowiedz jakie funkcje w organizmie spełniają różne grupy mięśni.(Pamiętaj o mieniach gładkich i mięśniu serca)

2.Dlaczego kręgosłup posiada naturalne krzywizny? Jakie to ma znaczenie ?

3.Po czym rozpoznasz zwichnięcie stawu? Jak powinno się udzielić pierwszej pomocy?

4.Podaj po 2 przykłady mięśni wykonujących prace dynamiczną i statyczną.


Z góry dziękuje za odpowiedzi :)
Pozdrawiam :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-12T21:27:14+01:00
1.W ciele człowieka wyrózniamy 3 podstawowe rodzaje mięśni. Po pierwsze Mięśnie szkieletowe(poprzecznie prążkowane), które są przyczepione do naszych kości i to one dzięki skurczom(wywolanym przez impulsy nerwowe) powodują to że możemy się poruszać.Często pracują parami. Np zginacz i prostownik(miesnie ramienia)...Dlaczego parami?Dlatego ze mięsien nie może wykonać pracy skurczu i rozkurczu...co znaczy mniej więcej tyle ze jesli zginasz rękę i uzywasz mieśnia X to aby ją wyprostować użyjesz już nie mięśnia x lecz Y.Mięsnie szkieletowe kurczą się szybko i szybko się męczą dlatego po wysiłku często odczuwamy bół mięśni tzn. zakwasy.Nastepnym rodzajem mięśni są mieśnie gładkie.Wystąpują w żołądku, jelitach, macicy.Kurczą się powoli, nie męczą się.To dzięki nim pokarm przesuwa się "w dół" nawet jak stoimi na głowie:) i dzięki nim kurczy się macica podczas porodu i dziecko może przyjść na świat.Czasem skurcze mięsni gładkich są silnie odczuwane przez kobiety podczas mensruacji.I ostatnim typem mięśni a raczej mięśnia to mięsień sercowy.Występuje tylko w sercu.Cechuje go automatyzm, kurczy sie szybko ale nie męczy się.
2.*17 – krotnie zwiększają jego odporność na obciążenia i wstrząsy.
*ułatwiają człowiekowi utrzymanie równowagi przy pionowej postawie ciała oraz spełniają rolę amortyzatorów podczas chodzenia, biegania, skakania, a także wtedy, kiedy podnosimy ciężkie przedmioty.

Prosty kręgosłup o zniwelowanych krzywiznach nie ma tych właściwości, narażony jest więc w znacznie większym stopniu na przeciążenia i urazy. Natomiast zbyt silnie zaakcentowane krzywizny powodują skłonność do zmian zwyrodnieniowych. Dlatego ważna jest dbałość o prawidłowy kształt krzywizn kręgosłupa.
3.Okolica zwichniętego stawu puchnie, jest bolesna i zasiniona.
Pierwsza pomoc:

przyłożyć zimny okład na zwichnięty staw (np. używając altacetu)
unieruchomić staw za pomocą szyny i opaski
podać środki przeciwbólowe
przetransportować chorego do lekarza (przy zwichnięciach stawów: kolanowego, biodrowego i skokowego – w pozycji leżącej)
4.Statyczną to będą mięśnie twarzy, a dynamiczną to np. nóg.
1 3 1