Odpowiedzi

2009-11-13T01:02:38+01:00
Budowa:

Tkanka okrywająca składa się z żywych, prostokątnych komórek, ściśle przylegających do siebie. Występuje w niej kutykula, włoski mechaniczne oraz aparaty szparkowe.

Funkcje:

Funkcją tej tkanki jest oddzielenie środowiska zewnętrznego od środowiska wewnętrznego, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody oraz udział w wymianie gazowej.

Formy ochrony:

* wytworzenie na powierzchni skórki związków zwanych kutyną, a wytworzona przez te związki jednolita powłoka zwana jest kutykulą i zwykle na części podziemnej rośliny nie występuje,
* wytworzenie kolców, kutneru,
* wydzielanie substancji drażniących, kłujących, zapachowych.
  • Użytkownik Zadane
2009-11-13T01:44:55+01:00
Zbudowana z grubościennych komórek.Tkanki twórcze mają zdolność do podziałów.Tkanki okrywające (skórka i korek) stanowią zewnętrzne pokrycie organów roślin,włośniki to wypustki komórek skórki korzenia.Tkanki chroniące organy roślinne przed niekorzystnymi wpływami środowiska, przede wszystkim przed utratą wody. Skorka pedu - zbudowana jest z komorek o jednostronnie zgrubialych scianach. Pierwotna tkanka okrywajaca - inaczej skorka lub epiderma zbudowana jest z jednej warstwy zywych, scisle do siebie przylegajacych komorek.