Odpowiedzi

2009-11-13T14:35:47+01:00
Dinozaury występowały 200 mln lat temu,na wszystkich kontynentach, z terenów Polski znane z jurajskich tropów z Gór Świętokrzyskich oraz fragmentów szkieletów teropodów: z końca triasu z Lisowic na Śląsku (powiat lubliniecki) i wczesnej jury z Sołtykowa w Górach Świętokrzyskich. Opisano ok. 1000 gatunków kopalnych, w około 850 rodzajach. Dinozaury osiągały największe rozmiary spośród wszystkich zwierząt lądowych w dziejach Ziemi.Dinozaury były zwierzętami typowo lądowymi choć zapewne umiały pływać, jak większość kręgowców, chodzącymi na 2 lub 4 nogach. Pięciopalczaste kończyny tylne miały np. zauropody i ceratopsy. Często jednak następowała redukcja liczby palców i większość dinozaurów była cztero- lub trójpalczasta (tyranozaury miały kończyny przednie dwupalczaste). Skóra dinozaurów była pokryta nieregularnymi łuskami ułożonymi obok siebie, jak u krokodyli czy na stopach ptaków, a nie zachodzącymi na siebie dachówkowato (jak u węży i jaszczurek.Dinozaury rozmnażały się płciowo z zapłodnieniem wewnętrznym i były jajorodne. Jaja, o pojemności od kilkudziesięciu ml do 2 l, otaczała twarda skorupa z kalcytu (węglan wapnia) grubości (zależnie od wielkości jaja) 0,2–5 mm, dzięki której zachowały się w stanie kopalnym.Szczątki dinozaurów są znane ze wszystkich kontynentów. Najstarsze wzmianki pochodzą z Chin (ok. 300 p.n.e. kronikarz Chang Qu wspomina „kości smoków” z Wucheng w prowincji Sichuan). Opisy pojedynczych kości dinozaurów, przypisywanych smokom i olbrzymom, pochodzą z Anglii.
10 4 10
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-13T16:42:03+01:00
Prehistoryczne gady, które żyły miliony lat temu nadal są owiane tajemnicą. Mimo iż niezliczona liczba osób, archeologów i paleontologów stara się odkryć ich jak najwięcej to mimo to nie wszystkie fakty dotyczące ich życia są prawdziwe.


Najczęściej wielkie i ciężkie.Ale nie
bezbronne.Miały ogony,(diplodok)
kolce(stegozaur)i śmiertelnie nie-
bezpieczne kciuki(iguanodon).


Jak wyginęły dinozaury? To pytanie zadaje sobie wiele osób jednak chyba jeszcze nikt nie zna tak naprawdę odpowiedzi.
Nie wiemy, kiedy dokładnie pojawiły się pierwsze dinozaury. Najstarsze znaleziska pochodzą z okresu między 200 a 220 milionów lat temu. Według nich możemy stwierdzić, że dinozaury żyły na terenie wszystkich dzisiejszych siedmiu kontynentach - nawet na Antarktydzie.
najczęściej przytaczaną teorią jest upadek meteorytu.


ciekawostki ;
* Dinozaury często opiekowały się potomstwem. Nad swoimi jajami budowały kopce ze szczątków roślin, które butwiejąc wydzielały ciepło i ogrzewały jaja niczym w inkubatorze. Dinozaur mógł zapewne dodając lub usuwając rośliny regulować temperaturę w gnieździe, tak jak robią to dziś niektóre krokodyle, które w ten sposób mogą również zadecydować o płci swego potomka. Gniazdo składało się często z 20-30 jaj dochodzących do 25 cm i o pojemności 3,5 litra. Po wykluciu młode pozostawały pod opieką rodzica (-ów?), który przynosił im do gniazda pokarm. Tak działo się np. u dinozaurów kaczodziobych (hadrozaurów).

* Największe dinozaury miały 54 m. długości i ponad 100 ton wagi, a najmniejsze dorosłe osobniki osiągały 50 cm długości i 1 kg wagi.
5 4 5