Poziom 3 Gim
Mam za zadanie Stworzyc obwód elektryczny ... w skrócie chodzi o to żeby np. zapaliła się zarówka poprzez naciśnięcie przełącznika ...Proszę o pomoc PILNE.!!!!Jeszcze jedno ...Żebym nie musiał za durzo wydawać ... proszę o liste rzeczy potrzebną do przygotowania i sposób przygotowania ...;)))Pilne.!!!!

3

Odpowiedzi

2009-11-13T14:34:00+01:00
Lista elementow zarowka od latarki koszt okolo 1pln
bateria np plaska
2 spinacze jako zaciski do baterii
dwa przewody po okolo 10 cm
i jeden wlacznik

jedna koncowke rzewodu mocujemy do spinacza i spinacz do jednej blaszki (bieguna) baterii a drugi koniec do zarowki np do spodu
drugi przewod do spinacza i tak samo do bieguna baterii i do wlacznika, potem od wlacznika do zarowki np do oprawki i dziala.
5 3 5
  • Użytkownik Zadane
2009-11-13T16:19:57+01:00
Najlepiej kup w sklepie elektronicznym diodę świecącą, koszt niebieskiej to 1zł.
Załatw sobie od kogoś zużytą baterię 9V-tą metalową, nawet wyczerpana bateria wystarczy aby zasilić diodę ponieważ pobiera ona bardzo mały prąd. Jeśli nie to musisz kupić baterię- mogą być dwa paluszki- ale wówczas jest problem jak je połączysz. Bateria 9v ma fajne wyjścia i można to łatwo przyłączyć.
W sklepie elektronicznym kup mały przełącznik-2zł.
Potrzebne będą jeszcze dwa krótkie kabelki.
Teraz połącz wszystko zgodnie ze schematem.
aaa-dioda będzie świecić tylko w jednym połączeniu w przeciwieństwie od żarówki ponieważ jest na prąd stały.To żaden problem przyłóż diodę do baterii i sprawdź kiedy działa.
Przy zbyt dużym napięciu baraterii spalisz diodę.
właśnie, bateria na pewno 9 V spali diodę i trzeba lecieć do sklepu po... następną diodę do spalenia ;). Przy zastosowaniu takiej baterii do doświadczenia MUSI być w szereg z diodą LED połączony opornik ograniczający prąd do wartości bezpiecznej dla diody.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T16:23:28+01:00
Jako przyszly technik elektronik pomoge Ci :)
Potrzebne rzeczy:
-3 przewody jednozyłowe o dł po ok. 30 cm.
- żarówka (ewentualnie dioda)
- wyłącznik
- źródło prądu (proponuje baterię 4,5V)

Sposób wykonania:
Bierzemy 1 przewód, łaczymy go z "-" przy baterii, 2 koncowke laczymy z wlacznikiem. Bierzemy drugi przewod i laczymy go od wyjscia wlacznika do diody, a z diody trzecim przewodem laczymy baterie '+'. Powinna sie dioda swiecic przy zmianie polozenia nastawki w ylaczniku.

Moge narysowac schemat ewntualnie.
Przepraszam, ale to też jest sposób na spalenie diody LED. Podobnie jak w odpowiedzi z baterią 9V. Jeśli bateria jest nowa popłynie około 200 mA, panie elektronik ;) Chyba, że mamy diodę wytrzymującą takie i większe prądy, ale te są droższe. Wiec zostańmy przy żarówce.