Wykonaj doświadczenie, które pozwoli ci stwierdzić, jak odżywiają się drożdże. Kup suszone drożdże, wsyp je do szklanki z letnią wodą (zastanów się dlaczego nie do gorącej), dodaj stołową łyżkę cukru, a następnie sttarannie wymieszaj. Przelej do przezroczystej butelki, na szyjkę butelki załóż balon (szczelnie). Odsaw butelkę na 2 godz. w ciemne ciepłe miejsce. Obserwuj co się dzieje i zapisuj zmiany. Wyjaśnij dlaczego w płynie nieustannie unoszą się pęcherzyki gazu, które powoli napęłniają balon. Błagam, pomóżcie!

3

Odpowiedzi

2009-11-13T15:35:44+01:00
W płynie następuje wydzielanie się dwutlenku węgla ktory wydziela się w procesie fermentacji i powoduje napełnianie balonika. cukier jako węglowodan powoduje fermentacje i przyspiesza razem z letnia woda reakcje- są jej katalizatorami. nie używamy gorącej wody poniewaz drożdze mogły by się rozpuścic co spowodowalo by ze w procesie zabrakło by po prostu drożdzy.....
inny przykład czym odżywiają się drożdzę? fermentacja wina...... dodajemy cukru i letniej wody.. woda rozpuszcza cukier aby drożdze mogły dalej prowadzic fermentacje.....
odp. drożdze odżywiają się cukrem...


zadanie na myślenie:) poparte przykładem:)
20 2 20
2009-11-13T17:51:08+01:00
Do suszonych drożdży wlewamy letnią wodę (gorąca może je zniszczyć bądź też zabić), wsypujemy do roztworu łyżkę stołową cukru a następnie dokładnie mieszamy. Otrzymany roztwór wlewamy do naszykowanej wcześniej przeźroczystej butelki. Na butelkę zakładamy balonik, który obserwujemy. Po chwili zauważamy że balonik wypełnia się - jest to CO₂ - produkt fermentacji zachodzącej przez drożdże. Pęcherzyki to właśnie wydostający się z roztworu CO₂.
Drożdże odżywiają się cukrem, co możemy zauważyć w wyżej wymienionym doświadczeniu.
17 3 17
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T19:40:44+01:00
W gorącej wodzie drożdże się rozpuszczają i po prostu je niszczymy. Drożdże żywią się dodanym do mieszaniny cukrem. Dochodzi do procesu fermentacji.
Balon będzie się napełniał powietrzem, ponieważ drożdże wydzielają CO2.
Obserwacje:
Balon staje cię coraz większy - Napełnia się dwutlenkiem węgla (CO2)

26 3 26