Odpowiedzi

2009-11-13T15:24:26+01:00
Miażdżyca - potoczna nazwa to arterioskleroza, jest chorobą przewlekłą, która polega na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn

Choroba wieńcowa - czyli choroba niedokrwienia serca, grupa objawów, które są następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. Zaburzenie równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem a możliwością ich dostarczenia, pomimo wykorzystania mechanizmów autoregulacyjnych zwiększających przepływ przez mięsień sercowy, zwanych rezerwą wieńcową, doprowadza do niedotlenienia zwanego również niewydolnością wieńcową.

Zawał mięśnia sercowego - czyli martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem. Zawał mięśnia sercowego jest postacią choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego.
3 4 3
2009-11-13T15:25:54+01:00
Miażdżyca dotyczy naczyń krwionośnych, a zawał dotyczy niedotlenienia serca,a choroba wieńcowa polega na niedokrwieniu serca...


chyba o to chodzi..
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T15:28:35+01:00
Miażdżyca spowodowana jest gromadzeniem się cholesterolu w zyłach, przez co krew nie przepływa.

choroba wieńcowa jest to stałe lub chwilowe czeste niedokrwienie serca, które spowodowane jest zamykaniem sie tętnic doprowadzających do serca tlen i inne zwiazki organiczne.

zawał mięśnia sercowego to obumarcie części serca wskutek niedokrwienia, spowodowanego zamknięciem naczyń wieńcowych.

Te choroby mimo że sa chorobami układu krwionosnego róznia się wywołanymi skutkami, i dotycza innych naczyń czy narządów.
2 5 2