Odpowiedzi

2009-11-13T15:59:03+01:00
2) jedna z teorii mówi że spadł meteoryt, a inna bardziej realna, że dinozaury nie były dość przystosowane do zmiennego świata przyrody i nie dawały rady żyć w nowych warunkach, no i umierały
2 4 2
2009-11-13T16:02:59+01:00
Dinozaur roślinożerny :
Styrakozaur- rodzaj roślinożernego dinozaura z grupy ceratopsów żyjącego w późnej kredzie, w kampanie i mastrychcie – około 83,5–65,5 mln lat temu (w różnych źródłach można zneleźć różne wartości mieszczące się w tym zakresie) na obszarze Ameryki Północnej. Jego skamieniałości były znajdywane w stanie Montana USA i kanadyjskiej prowincji Alberta. Miał od czterech do sześciu rogów wyrastających z chroniącej szyję kryzy, mniejsze rogi na policzkach oraz jeden róg nosowy, dochodzący do 60 cm długości i 15 cm szerokości. Funkcja rogów i kryzy była przedmiotem wieloletnich debat.
Dinozaur mięsożerny :
Tyranozaur- rodzaj dinozaura z rodziny tyranozaurów (Tyrannosauridae). Jedynym gatunkiem z tego rodzaju, którego istnienie zostało potwierdzone i który jest zarazem jednym z najbardziej znanych dinozaurów na świecie, jest Tyrannosaurus rex.

Tak jak inne tyranozauroidy, tyranozaur był dwunożnym mięsożercą z masywną czaszką utrzymywaną w równowadze przez długi ogon. Obecnie znane są teropody dorównujące, a nawet przewyższające wielkością tyranozaura. Jednak mierząc niemal 13 metrów długości i ważąc około 6 ton, nadal pozostaje największym znanym tyranozauroidem i jednym z największych znanych drapieżników lądowych wszech czasów.

Dinozaur wodny:
Fruitadens- Skrajności w rozmiarach dinozaurów od dawna fascynowały naukowców. Najmniejsze (<1 m długości) znane dinozaury to drapieżne gadziomiednicze teropody, a podobnie małe roślinożerne czy wszystkożerne dinozaury ptasiomiednicze są nieznane. Opisano nowego dinozaura ptasiomiedniczego, Fruitadens haagarorum, z późnej jury zachodniej Ameryki Północnej, który dorównuje rozmiarami najmniejszym teropodom. Największy okaz Fruitadens to młody dorosły w piątym roku życia. Jego długość jest szacowana na jakieś 65–75 cm, a waga na 0,5–0,75 kg. Jest przez to najmniejszym znanym dinozaurem ptasiomiedniczym. Fruitadens jest jednym z ostatnich, a zarazem pierwszym opisanym z Ameryki Północnej przedstawicielem Heterodontosauridae, bazalnego kladu dinozaurów.
Dinozaur Lądowy:
Plateozaur-późnotriasowy dinozaur należący do prozauropodów. Nazwa rodzajowa Plateosaurus oznacza płaskiego jaszczura.

Plateozaur wystepował w okresie późnego triasu (około 220-216 milionów lat temu) na obszarze dzisiejszej Europy. Skamieniałości plateozaura znaleziono w Niemczech, Francji, Szwajcarii i na Grenlandii.

Plateozaur był prawdopodobnie największym dinozaurem swoich czasów. Pomimo jednak olbrzymich rozmiarów (długość ciała 6-10 m, masa 700 kg) był, jak wszyscy roślinożercy, łagodnym zwierzęciem. Miał potężne nogi, na których oparty był masywny tułów. Tylne kończyny podobnie jak u innych prozauropodów były dłuższe niż przednie. Przednie kończyny plateozaura były mocne i zakończone wielkimi pazurami, umieszczonymi na kciukach. Zarówno tylne jak i przednie kończyny plateozaura były pięciopalczaste. Długi, wysoki i bocznie spłaszczony ogon plateozaura stanowił przeciwwagę dla długiej szyi.
2 3 2
2009-11-13T16:44:32+01:00
1) Tyranozaur (Tyrannosaurus) – rodzaj teropoda z rodziny tyranozaurów. Jedynym gatunkiem z tego rodzaju, którego istnienie zostało potwierdzone i który jest zarazem jednym z najbardziej znanych dinozaurów na świecie, jest Tyrannosaurus rex.

Tak jak inne późne tyranozauroidy, tyranozaur był dwunożnym mięsożercą z masywną czaszką utrzymywaną w równowadze przez długi ogon. Obecnie znane są teropody dorównujące, a nawet przewyższające wielkością tyranozaura. Jednak mierząc niemal 13 metrów długości i ważąc około 6 ton, nadal pozostaje największym znanym tyranozauroidem i jednym z największych znanych drapieżników lądowych wszech czasów.

Skamieniałości gatunku T. rex odkryto w formacjach skalnych zachodniej części Ameryki Północnej, datowanych na ostatnie trzy miliony lat okresu kredy (późny mastrycht, około 68,5–65,5 milionów lat temu). Był to jeden z ostatnich dinozaurów, nie licząc ptaków. Wymarł podczas wielkiego wymierania kredowego. Odnaleziono około 30 okazów, z czego niespełna połowa to w miarę kompletne szkielety. Udało się również odkryć niewielką ilość pozostałości tkanek miękkich zwierzęcia. Materiał kopalny okazał się wystarczający do przeprowadzenia badań dotyczących m.in. tempa wzrostu tyranozaura i jego biomechaniki. Wiele aspektów jego życia, jak zdobywanie pożywienia, fizjologia czy osiągana prędkość, pozostaje jednak przedmiotem sporów.


2) Dinozaury wyginęły, gdyż najprawdopodobniej w ziemię uderzył wielki meteoryt i zatruły się pyłem unoszącym się w powietrzu lub nie potrafiły poradzić sobie w swoim życiu.
3 3 3