Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T16:14:47+01:00
1.)W klimacie równikowym wilgotnym występują bardzo duże opady. Nie ma tam pór roku. Amplitudy powietrza są bardzo niskie. W klimacie tym występuje deszcz zenitalny, padający codziennie

W klimacie podrównikowym występują dwie pory roku : sucha oraz deszczowa. Występują tam sawanny czyli formacje roślinne złożone z traw, wśród których rosną pojedyncze drzewa. Sawanny znajdują się w wielu miejscach na świecie.

Strefa klimatów zwrotnikowych rozciąga się w pobliżu Zwrotnika Raka i Koziorożca. Na tych obszarach klimat jest bardzo suchy i ciepły. Występuje tam bardzo wysoka temperatura w dzień. Natomiast w nocy znacznie się obniża. Różnice dochodzą aż do 50C. Nawet w zimie temperatura sięga 30C. Cechą tego klimatu są niskie sumy opadów, występują wielokrotne susze.

Strefa klimatów podzwrotnikowych leży wzdłuż równoleżników wartości 40C na półkulach północnej i południowej. W tej strefie lata występują gorące i dość suche. Zimy zaś ciepło i bardzo wilgotne. Temperatura nie spada poniżej 0C. Strefa klimatów podzwrotnikowych obejmuje m.in. obszary leżące nad Morzem Śródziemnym: wybrzeża południowej Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki.
W strefie tej można wyróżnić klimat śródziemnomorski.

Klimat Śródziemnomorski

W Klimacie Śródziemnomorskim występuje pierwotna roślinność: lasy dębowe, cedrowe i sosnowe. Przez setki tysiące lat były one wycinane na budowę domów z drewna, okrętów. Obecnie znajdują się na nich pastwiska, łaki, pola uprawne.

Strefa klimatów umiarkowanych jest jedną z pięciu głównych stref klimatycznych. Jest to klimat bardzo zróżnicowany. W strefie tej można wyróżnić cztery pory roku: wiosna, lato, jesień, zima. Wyróżnia się tu klimat umiarkowany ciepły i chłodny.
Klimat umiarkowany ciepły charakteryzuje się ciepłym latem i zimą, w której temperatura nie spada poniżej 0C.

Strefa klimatów okołobiegunowych obejmuje obszary wokół biegunów północnego i południowego. W strefie tej temperatura powietrza jest bardzo niska. Decyduje o niej mały kąt padania promieni słonecznych i odbijanie ich od białej powierzchni lodowców. Roczne sumy opadów
( w postaci śniegu) są małe. Najwyższa temperatura w roku może tam osiągnąć 6C. Ciekawymi zjawiskami w tej strefie są białe noce. Wtedy dzień trwa 24 godziny, ponieważ słońce nie kryje się za linią horyzontu. Takie zjawisko występuje w okolicach koła podbiegunowego północnego i południowego.

2)http://www.sciaga.pl/tekst/12538-13-typy_ska_wed_ug_genezy_powstania
nie chce kopiowac zeby nie bylo tylko tak jak cos podaje link

3)*pływy
*falowanie
*prądy oceaniczne
a o tym jak chcesz bardziej szczegolowo to wpisz to w google i masz wszystko.